1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
OLEGan [10]
3 years ago
13

Select the BEST classification for square root .0081 . A) irrational B) rational C) imaginary D) complex

Mathematics
2 answers:
Reptile [31]3 years ago
8 0

Answer:

It is a rational number

Any squareroot of perfect squares are rational

Reika [66]3 years ago
6 0

Answer:

B) Rational

Step-by-step explanation:

The square root of .0081 is .09, which is a very real number

You might be interested in
0.135 written as a fraction is _____.<br><br><br><br> 5/37<br><br> 27/100<br><br> 27/200
sergij07 [2.7K]
First it would be 135/1000. Then you'd have to simplify.

Simplified, it would be 27/200.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the volume of a rectangular prism with a length of 2.4 ft, a height of 4.5 ft, and a width of 1.3 ft.
Dima020 [189]

Answer:

14.04 ft^3

Step-by-step explanation:

2.4 ft x 4.5 ft x 1.3 = 14.04 ft^3

6 0
3 years ago
If 6, 18 and 24 are in proportion, which one is the third proportional number ? ​
Goshia [24]

Answer:

24

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Simplify 38 over 49 what’s the anwswer
Katyanochek1 [597]

Answer: 38 over 49 can be written as 38/49. When divided, you will get 0.77551020408. It takes lots of regrouping, but it ends eventually.

If you are reducing it as a fraction, it is not possible because there is no other number to reduce it, so it will be in it's simplest form already.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Identify the transformation that was applied to this letter.
Shtirlitz [24]
Identify the transformation that was applied to this letter.

D. Rotation about the origin
8 0
2 years ago
Other questions:
  • It costs $350 to rent a room for a party. You also plan to hire a caterer that charges $9.25 per person. Write and solve a linea
    8·2 answers
  • Another company offers a rate of 0.05per minute how would you find the unit rate per hour
    6·1 answer
  • Percy paid $24.10 for a basketball. The price of the basketball was $22.99. What was the sales tax rate?
    6·2 answers
  • I’ll mark Brainly! Which problem is being modeled on the number line?
    15·2 answers
  • What is the preimeter of a haxagon that has equal sides of 12 inches?
    11·2 answers
  • How did American factories change during World War II to support the war effort?
    7·2 answers
  • Which of the following segments is tangent to the circle?
    8·1 answer
  • CAN SOMEONE HELP? ⚠️ I WILL GIVE ANY POINTS PLEASE I AM SO CONFUSED EVEN IF ITS JUST THE ANSWER I HAVE SO MUCH TO DO IF SOMEONE
    12·1 answer
  • Find the equation of a circle whose center is at (-3, 7) and radius is 9 units.
    9·2 answers
  • What is the product of 4(8x + 5).
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!