Answer:
The correct answer is The opportunity cost of an additional 100 dolls increases as more dolls are produced.
Explanation:
The opportunity cost is understood as the cost incurred in making a decision and not another. It is that value or utility that is sacrificed for choosing an alternative A and neglecting an alternative B. Taking a path means that the benefit offered by the discarded path is waived.
In any decision taken there is an implicit waiver of the utility or benefits that could have been obtained if any other decision had been made.
For each situation there is always more than one way to address it, and each form offers a greater or lesser utility than the others, therefore, whenever one or the other decision is made, the opportunities and possibilities offered by the others will have been renounced, that may be better or worse (opportunity cost greater or lesser).
Answer: Internet of Things
Explanation:
The above scenario explained in the question shows that John is utilizing the Internet of Things.
Internet of Things (IoT) simply refers to the internet-connected objects which can be used to gather data over a wireless network and also transfer them.
The Internet of things is vital in this case as it helps to to have devices that self report in real-time, and improving efficiency.
The answer is B, which is weight of gold. I say this because money is used as a means of exchange, that is; it is used to get goods.
Money is also used to store value because if you pay for something, you value it more.
It is also a unit of account. Hope i helped. Have a nice day.
Answer:
She is using the <u>generic differentiation strategy.</u>
Explanation:
This strategy consists of the differences shown by the product or service offered by the company compared to others that do the same, creating something that is perceptive for people who are looking for something new or are tired of the same things as always.
By including new premium flavors, cones and toppings on the menu, she is giving customers the pleasure of choosing for themselves how their ice cream will taste, what shape it will have, what colors it will have.
Answer:
Correct answer is letter D, $11,000 cost, five-year life and $1,000 salvage value
Explanation:
To compute depreciation expense of an asset using straight-line method of depreciation, the information we needed is 3,
1. cost of an asset
2. life of an asset (in year)
3. residual value (if available)
<em>* residual value of an asset is to be determined by the company, some asset don't have scrap value assigned.</em>
<em />
<em>FORMULA </em>
<em>The difference between the cost of an asset and the expected residual value over the number of years it is expected to be useful.</em>
<em>(cost of an asset - residual value ) / life of an asset</em>