1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Crank
3 years ago
8

What is the common ratio for this geometric sequence 27,9,3,1A.1/6B.6C.3D.1/3

Mathematics
2 answers:
iris [78.8K]3 years ago
6 0
It will be D!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Vlad1618 [11]3 years ago
6 0

Answer:1/3

Step-by-step explanation:

You might be interested in
What is the volume of a rectangular prism with length 7 cm, width 2 cm, height 5 cm?
gayaneshka [121]

Answer:

7x2x5= 70

Hope This Helps! :)

4 0
2 years ago
What two positive real numbers whose product is 7272 have the smallest possible​ sum?
nadezda [96]
\sqrt{7272} and \sqrt{7272}, or as a rounded decimal 85.28 and 85.28. 

To find the smallest possible sum of roots for any product, the answer is always whatever numbers are closest together. This fact can be derived by the fact that the greatest area we can enclose with a given length is a perfect square. So we can take the square root of 7272 and use that, since they will be exactly the same number. 

If you are looking for whole numbers, you would have to go up or down until you find a factor of 7272 closest to the square root. In this case that would be 72 and 101. 
3 0
3 years ago
At a garden shop, a customer buys 5 geraniums and 4 lilies for $48. Another customer pays $58 for 4 geraniums and 6 lilies. Writ
masha68 [24]

Answer:

A lily costs $7 and a geranium $4.

Step-by-step explanation:

From the question, we can write two equations. let the number of lilies be l and the number of geraniums be g, then:

5 g + 4 l = 48

4 g + 6 l = 58

Multiply the first equation by 4 and the second by 5, the number of lilies in the other gives:

20 g + 16 l = 192

20 g + 30 l = 290

Subtract the first equation from the second gives:

14 l = 98  which dividing by 14 gives  l = 7

Substituting the value  l = 7  in the first equation gives:

5 g + 28 = 48

Subtract 20 from both sides gives:

5 g = 20  divide by 5 gives  g = 4

So, a lily costs $7 and a geranium costs $4.

7 0
2 years ago
PLS HELP ME, PLS THIS IS DUE FIRST CORRECT ANSWER GETS BRAINLIEST​
AysviL [449]

Answer:

Step-by-step explanation:

The first choice is correct

The rate is 20 per dog, thus we get the equation:

c= 20d

However the first dog is free, so the equation becomes

c = 20(d - 1)

And he also has a walking fee of 85 dollars and thus the equation becomes

c= 85 + 20(d-1)

5 0
2 years ago
A cafe offers 3 sides with the lunch special. A customer can choose from rice, green beans, carrots, salad, and corn. How many d
elena-14-01-66 [18.8K]
12, because 3 times 4 is 12. 
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • PLS HELP MEEE!!! Susan earned 3,528 frequent flyer miles last year. In January she earned 526 more. In order to fly to Spain for
    13·1 answer
  • Use the law of syllogism to draw a conclusion from the two given statements.
    8·2 answers
  • Enter the cost in the box tickets
    6·1 answer
  • A proportional relationship is formed when y=1 and x=-4 what is the value of x when y=4
    8·1 answer
  • Please help I will mark brainly!!!
    7·1 answer
  • Answer please thank you
    9·2 answers
  • AN algebraic expression for -8 subtracted from -x is
    7·2 answers
  • Type the missing number in this sequence:
    7·2 answers
  • A 5-pound bag of sugar costs $3.90. What is the unit rate?
    7·1 answer
  • A rectangular playground has a width of 540 feet and a length of 810 feet. Martina makes a scale model of the playground using a
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!