1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vlad1618 [11]
3 years ago
6

PT= 5x+3 and TQ= 8x -6 What is PT=

Mathematics
1 answer:
atroni [7]3 years ago
8 0
8x because 5 plus 3 is eaght and you dont know what x equals so you just put it behind the number
You might be interested in
In which quadrant does a -285 angle lie
attashe74 [19]

Answer:

first quadrant ( I Quadrant)

3 0
2 years ago
To the nearest cent, evaluate $73.50 * (7.5% + 1.25%).
Gelneren [198K]
The answer is $6.43. Hope this helps

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which ratio is equivalent to 2/5 with greater terms
Dominik [7]
1.2 I’m so sorry if it’s wrong.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help me pleasee!! thanks!
Feliz [49]

Answer:

the answer is 52/100 :)

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
The graph shows Cali's changing distance as she swam during her swim practice. What does point A tell you about her speed?
kati45 [8]
When a product fails to perform as warranted, this is called a) contractual liability. O b) product malfunction. c) malicious manufacture. d) breach of warranty
5 0
2 years ago
Other questions:
  • a recipe calls for 32 fluid ounces of heavy cream.how many 1-pint containers of heavy cream are needed to make the recipe ?
    8·2 answers
  • Collins Middle School has 224 sixth grade students. If the sixth grade is 35% of the total school, how many students are in the
    6·1 answer
  • PLEASEEEE HELP ME RIGHT NOW
    12·1 answer
  • The following graph represents the quadratic parent function.<br> TRUE<br> FALSE
    5·2 answers
  • Line segment BA¯¯¯¯¯¯¯¯ has endpoints B(−3,0) and A(5,4). What are the coordinates of the point located 14 of the way from B to
    12·1 answer
  • Which can be used to prove that lines are parallel? 1.Vertical Angle Theorem 2.Alternate Interior Angles Theorem 3.Converse of C
    14·1 answer
  • 17. Oranges cost 25 cents for 1/2 kilogram. How much would 8 kilograms of ornages cost? Show all of your work. Make sure to incl
    7·1 answer
  • 6 mi Find the volume for the shape above. Use 3.14 for pi. Round to the nearest whole number.​
    11·1 answer
  • A store sells 6 T-shirts for $58.08. What is the unit cost per T-shirt?
    9·2 answers
  • If the lengths of a triangle are 8, 12, and 18 can it be a right triangle?
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!