Step-by-step explanation:
PQR=STV
angPQR=angSTV
angPRQ=angSVQ
Both triangle are similar by AA test
therefore,
PQ/ST=QR/TV
30/ST=36/24
ST=36*30/24
<h3>
ST= 45</h3>
<h2><u>MARK ME AS BRAINLIST</u> </h2>
The 4 is in the hundred thousands place hope i helped
Answer:
w=6
Step-by-step explanation:
P=2(L)+2(w)
48= 2(18)+2w
48=36+2w
12=2w
w=6
checking;
48= 2(18)+2(6)
48= 36+12
48= 48
First you find the unit rate. (Divide 2.76 by 18)
You will find out that each ounce costs $0.15
Then divide 2.07 by 0.15.
The answer is 13.8 ounces.
There are 40grams in each slice because 5kg / 125 = 0.04kg = 40g
Hope his helps!! And if it does, plz make Brainliest!