1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sesenic [268]
3 years ago
12

Find each function value for the given function rules.

Mathematics
1 answer:
soldi70 [24.7K]3 years ago
3 0
A. f(1) = 1 + 3 = 4
b. f(6) = 2*6 = 12
You might be interested in
I need help...... someone plzzz help
bagirrra123 [75]
The answer is 58 and 39
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
If a box is 12.2 cm by 9.8 cm by 16.4 cm, what is the volume of the box?
sp2606 [1]
To find volume multiply length, width, and height.
12.2 x 9.8 x 16.4 =1960.784
The answer is 1960.748 cm.
4 0
4 years ago
PLEASE HELP ME I CANT FAIL THIS CLASS
ale4655 [162]

Answer:

It would be the first answer.

Step-by-step explanation:

y=-2x^2+4x-2

y=-2(-1)^2+4(-1)-2

y=-2(1)-4-2

y=-2-4-2

y=-6-2

y=-8

(-1,-8)

-Hope this helps!-

-Please mark as brainliest!-

-Good luck!-

4 0
3 years ago
Square root symbol 640 to the nearest hundreth
Vitek1552 [10]
The square root of 640 is 25.29
5 0
4 years ago
Read 2 more answers
HELP THIS IS DUE IN 5 MINUTES! ​
lawyer [7]

Answer:

the first one is right, the second is less than or equal to (the second to last sign) and the last one is greater than or equal to( the last sign)

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • The Friendly Sausage Factory (FSF) can produce hot dogs at a rate of 5,500 per day. FSF supplies hot dogs to local restaurants a
    5·1 answer
  • Jordan cuts a large piece of paper in half. Then she cuts each smaller piece of paper in half. If Jordan repeats this pattern 15
    15·1 answer
  • 3 tons of rocks cost $4,740.00. What is the price per pound?
    13·2 answers
  • 28 lunch; 15 % tip<br><br><br> I need to show my workkkk
    9·2 answers
  • How much can 0.75 go into 4.5
    7·2 answers
  • A bucket was 4/7 of the way
    7·1 answer
  • Jay's mean score for four quizzes is 99. ​ ​His scores for the first three quizzes are 88 , 55 , and 99. ​ ​What is Jay's score
    12·1 answer
  • Plz help me !!!!!!!!!!!!!
    9·2 answers
  • Choose the correct written expression for: 25 – (3 x 4).
    5·1 answer
  • A bobsled team is practicing runs on a track. Their first run takes 4.85 minutes. On each of the next two run the team theme cha
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!