1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
serg [7]
3 years ago
9

36 pictures for $8 or 24 pictures for $5 ? Which is the better value

Mathematics
2 answers:
Taya2010 [7]3 years ago
8 0

Answer:

24 pictures for $5

Step-by-step explanation:

36 for $8 is $288 whereas 24 for $5 is only 120

sergejj [24]3 years ago
5 0

Answer:

Step-by-step explanation:

36 for 8 because 24 for 5$ isnt nearly as good as 36 for 8$

You might be interested in
Pls help me 10 points
zheka24 [161]

Answer:

Solve the equation for y. This will put the equation into slope intercept form.

y = mx + b

where m is the slope and b is the y-intercept

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
How could you use a horizontal number line to compare the<br> elevations
Goryan [66]
5. Completa estos patrones:

a. 0.03 0.3 __________ 30 __________ __________

3 0
2 years ago
I REALLY NEED HELP PLEASE The measures of three line segments are given in each set Which set of line segments cannot form a tri
aksik [14]

Answer:

The Answer is D

Step-by-step explanation:

    K12

4 0
2 years ago
Munson's Sporting Goods purchases bowling balls from the manufacturer for a whole sale price of $50 each.There is a 60% mark up
Serhud [2]
The bowling balls are $80 each
8 0
3 years ago
Concert Merchandise Martha takes her niece and nephew to a concert.
Ulleksa [173]

Each T shirt costs $21.

Since Martha takes her niece and nephew to a concert, and she buys T-shirts and bumper stickers for them, and the bumper stickers cost $ 1 each, and Martha's niece wants 1 shirt and 4 bumper stickers, and her nephew wants 2 shirts but no bumper stickers, to determine, if Martha's total is $ 67, what is the cost of one shirt, the following calculation must be performed, posing linear equations:

  • 1 bumper sticker = $ 1
  • 1 T shirt + 4 bumper stickers + 2 T shirts = $ 67
  • 1X + 4 x 1 + 2X = 67
  • 3X = 67 - 4
  • X = 63/3
  • X = 21

Therefore, each T shirt costs $21.

Learn more about linear equations in brainly.com/question/11897796

5 0
2 years ago
Other questions:
  • I want the answer of question 27 with explanation
    11·1 answer
  • Please find the GCF of 27,36 and 72
    12·2 answers
  • Explain how to estimate the quotient using compatible<br>numbers.plz help fast ​
    10·1 answer
  • Two Identical lines are graft below how many solutions are there to the system of equations?
    12·1 answer
  • Which expression is equivalent to (x +9i)2?
    8·1 answer
  • An escalator lifts people to the second floor of a building, 28 ft
    13·1 answer
  • A rocket is launched from a tower. The height of the rocket, y in feet, is related to the time after launch, x in seconds, by th
    14·1 answer
  • Jett is 6 feet 2 inches tall. How tall is he in inches ?
    15·1 answer
  • X over 3 is less then or equal to 5
    10·2 answers
  • Help me pls math and will make brainless<br> Answer 7. Pls !!!
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!