1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
taurus [48]
3 years ago
6

$18.00 breakfast; 7% tax HELP!! PLEASE?!

Mathematics
2 answers:
Helga [31]3 years ago
8 0

Answer:

$19.26.

Step-by-step explanation:

Multiply 18.00 by 7%.  then add the product to 18.00.

ohaa [14]3 years ago
8 0

Answer:

$19.26

Step-by-step explanation:

the tax is $1.26

hope this helped please mark branliest

You might be interested in
50 points!!! Please help ASAP!!!
Vika [28.1K]

Answer:

h (x)=-16x^(2)+3x+35 =

x-intercept(s): (3+√224932,0),(3−√2249 32,0)

y-intercept(s): (0,35)

3 0
3 years ago
93. Let f(x) = 3x - 1 and g(x) = x + 5. Evaluate the following limits. (a) lim x→3 f(g(x)] (b) lim x→3 g[f(x)]​
Ipatiy [6.2K]

Answer:

a) 26. b) 13

Step-by-step explanation:

steps are in picture.

Note:If you have any question about it you can ask.

7 0
3 years ago
Jasmyn uses 42% of a gift card to buy groceries if she spent $67.20 on groceries, how much was on the gift card to begin with
lapo4ka [179]

Answer:

The card was worth $160.

Step-by-step explanation:

It is given that:

Percent of gift card used = 42%

Cost of groceries = $67.20

Let,

x be the total amount on gift card.

42% of x = 67.20

\frac{42}{100}x=67.20

0.42x = 67.20

\frac{0.42x}{0.42}=\frac{67.20}{0.42}\\x=160

Therefore,

The card was worth $160.

4 0
3 years ago
A 16 ounce box of cereal cost $3.04 , what is the unit cost ?
Black_prince [1.1K]

Answer:

$.19 per ounce

Step-by-step explanation:

Take the price and divide by the number of ounces

3.04 dollars/ 16 ounces

.19 dollars per ounce

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Gavin has 1,094 toy building blocks.avery only has 816 toy building blocks.how many more building blocks does gavin have
Nezavi [6.7K]
He would have 278 block left 
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Which statement is true about the prime polynomial 2x2 + 3x + 3?
    11·1 answer
  • 164+56-[3+4+1]=<br><br> WHAT IS THE ANSWER SHOW THE WORK
    14·2 answers
  • What is the expanded form of the decimal 444.3? A) (4 x 100) + (4 x 10) + (4 x 1) + (3 x 1 10 ) B) (4 x 100) + (4 x 10) + (4 x 1
    15·2 answers
  • In the accompanying diagram, point P(0.6, −0.8) is on unit circle O. What is the value of θ, to the nearest degree?
    10·2 answers
  • Answer Right For Brainliest upgrade
    7·2 answers
  • A. What is the median of the data set?
    10·1 answer
  • Guess a number between 1-3 whoever gets it gets brainliest
    13·2 answers
  • 3. Use powers to rewrite these problems:
    13·1 answer
  • Write the system in a matrix equation. Then, find the determinant of the matrix containing the coefficients.
    13·1 answer
  • Anyone plz plz help only 4 questions and I will mark as brainliest plz more points​
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!