1) 23
2) 3
3) 6x+5 (I am not sure what they ask for)
4) -12+x
5) -56x + 16
6) -90+80x
7) -18x+45y-27
8) 6x+24y-42
9) 2/3w+x-1
10) -1.2wy +3y
That is around 13 or 14 cents. The specific answer is 13.65853659 cents, but you can either round up to 14 or round down to 13 (rounding up to 14 is the correct way to do it.)
First you divide 1.12 by 8.2 to get the unit rate because It takes $1.12 to buy 8.2 ounces. 1.12/8.2=13.65853659
Hope this helped!
Cccccccccccccccccccccccccccccccc
Explanation
to solve this we need to translate into math terms, so
Step 1
a) let d represents the number of dimes
let n represents the number of nickles
so
re write the expressions

The number of nickels is three more than seven times the number of dimes in other words you have to add 7 to seven times the number of dimes to obtain the number of nickles
hence

therefore , the expression for the number of nickles is

I hope this helps you
Answer:
False
Step-by-step explanation:
At sea level, elevation is 0. This means that we can portray sea level as being the midpoint of distances below sea level and distances above sea level.
Thus, a distance of 1 m below sea level = - 1 is equivalent to a distance of 1 m above sea level albeit in opposite directions.
Hence, an elevation of 15m above sea level is greater in distance Than an elevation of - 10 m below sea level because the absolute value of 15 is greater than the absolute value of 10.
|15 - 0|= 15
|-10 - 0| = 10
Hence, elevation of - 10 below Sea level is closer to sea level than elevation of 15 above sea level