1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mafiozo [28]
2 years ago
9

Kellen bought new fish for her home aquarium. She bought 4 turquoise guppies and 3 sunburst tetra GLO fish and spent a total of

$41.73.Danielle bought 3 turquoise guppies and 5 Sunburst tetra GLO fish for a total of $56.02. how much was 1 turquoise guppy?
Mathematics
1 answer:
FromTheMoon [43]2 years ago
5 0

Answer: A single turquoise guppy costs $3.69

Step-by-step explanation:

Let us use "x" to represent the amount a single turquoise is sold and use "y" to represent that of the Glo fish.

Since Kellen bought 4 guppies and 3 glo fishes for $41.73:

4x + 3y = 41.73 --------eqn 1

Similarly, Danielle purchased 3 guppies and 5 Glo fish for $56.02:

Therefore 3x + 5y = $56.02 -----eqn2

The 2 equations are;

4x + 3y = 41.73 (eqn 1)

3x + 5y = 56.02 (eqn 2)

We then solve the simultaneous equations using substitution method:

From eqn 1,

4x + 3y = 41.73

4x = 41.73 - 3y

x = (41.73 - 3y)/4

Substitute x for (41.73 - 3y)/4 in eqn2.

3[(41.73 - 3y)/4 + 5y = 56.02

11y + 125.19 = 224.08

11y =98.89

y = 98.89/11

y = $8.99

So, 1 Glo fish costs $8.99

Then, substitute "y" for 8.99 in equation 1

4x + (3×8.99) = 41.73

4x + 26.97 = 41.73

4x = 41.73 - 26.97

4x = 14.76

x = 14.76/4

x = $3.69

Therefore 1 turquoise guppy costs $3.69

You might be interested in
Susan buys a bag of 14 tangerines for $3.78 find the unit price in dollars per tangerine if necessary round your answer to the n
Vadim26 [7]

Answer:

0.27

Step-by-step explanation:

The total amount is 3.78 so to know cost of one you ➗ by 14

3.78/14=0.27

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Analia is a school district manager. Here are some details about two schools in her district for the last school year:
seraphim [82]
It’s b I hope that helps
5 0
3 years ago
Marcus has a bag of cat food that contains 22 1/2 cups.if he feeds his cats a total of 3/4 cup of food per day,how many days wil
Korvikt [17]

Answer:

30 days.

Step-by-step explanation:

22 1/2 = 45/2 since 22*2+1 = 45, then divide that by 3/4 which, in reality, means multiply by 4/3. I then cross-multiplied by finding the GCF of the diagonal pairs. I hope this helped! Please mark Brainliest if it did.

7 0
3 years ago
which function below represents exponential decay?ƒ(x) = 0.5(2)xƒ(x) = 4(0.25)xƒ(x) = 2(1.3)xƒ(x) = (-3)x
Lubov Fominskaja [6]
The one with the fraction in the parenthasees

remember
F=P(r)^t
in decay, r<1
in growth, r>1
and r is positive so we don't have wierd fliping values

answer would be f(x)=4(0.25)^x

2nd one is answer

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
The Greenville Art Museum had 12 sculptures on display that were made by students. The museum received 3 more student sculptures
spayn [35]
11 I think because they started with 12 got three more then loaned 4 out
5 0
3 years ago
Other questions:
  • What is absolute value
    15·1 answer
  • 8≤r-14<br><br>z+4≥2z<br><br>help me plz
    13·1 answer
  • A goat enclosure is in the shape of a right triangle. One leg of the enclosure is built against the side of the barn. The other
    14·2 answers
  • The volume of a gas in cubic centimeters v,varies inversely with the pressure of the gas in liters per square centimeters,p when
    5·1 answer
  • a technician charges 25$ per hour plus 50$ for a house call to repair home computers. make a table and a graph to show the cost
    5·1 answer
  • Evaluate the integral. W (x2 y2) dx dy dz; W is the pyramid with top vertex at (0, 0, 1) and base vertices at (0, 0, 0), (1, 0,
    11·1 answer
  • Based on the graph shown to the right, whose phones cost varies directly with the amount of time spent talking?
    15·2 answers
  • The Career Placement department at a university wants to administer a survey to determine student awareness of the resources off
    10·1 answer
  • Multiply the following rational expressions and simplify the result
    14·1 answer
  • HELP ME<br> HELP ME<br> HELP ME<br> HELP ME<br> HELP ME<br> HELP ME<br> HELP ME<br> HELP ME
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!