1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alexandr1967 [171]
3 years ago
13

At a grocery store a 18 oz box of cereal costs $5.22. What is the price per ounce?

Mathematics
2 answers:
Flauer [41]3 years ago
8 0

For this case we look for the unit cost of an ounce of cereal, then:

x: Let the variable representing the unit cost of the ounce of cereal.

We have to:x = \frac {5.22} {18} \frac {dollars} {ounce} = 0.29 \frac {dollars} {ounce}

Thus, each ounce of cereal costs 0.29 dollars.

Answer:

Each ounce of cereal costs 0.29 dollars.

natta225 [31]3 years ago
5 0
It costs 0.29 per ounce

5.22/18
You might be interested in
On a diagram of the arena, the car park’s length is 15 cm. The scale is 1:100. What is the actual length of the car park in metr
marissa [1.9K]
<span>15*100 = 1500 cms
= 15 meters</span>
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help on those two!!!
larisa86 [58]

Answer:

8. B

9. A

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
According to the trend shown in the graph,
DerKrebs [107]
F, is the answer. I put it on my packet.
5 0
3 years ago
Hey guys hope you can help me please I need a good geometry person it’s about reflections would not regret it
enyata [817]

The correct answer is y-axis, x-axis, y-axis, x-axis.

4 0
3 years ago
Write the equation for a circle with a center at (5,-2) and a radius of 4.
choli [55]

Answer:

(x-5)^2+(y+2)^2=4^2

Step-by-step explanation:

The equation of a circle is: ( x - h )^2 + ( y - k )^2 = r^2 where ( h, k ) is the center and r is the radius. Therefore, the equation in this instance is (x-5)^2+(y+2)^2=4^2.

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Combine these radicals.<br> -6v100 + V36
    14·2 answers
  • You are buying balloons for a party. A small balloon costs ​$2. A large balloon costs ​$3. Write an algebraic expression for the
    13·2 answers
  • The volume of a box is 10,000cm^3. The base of the box is 25 cm and 10 cm. How tall is the box?
    8·2 answers
  • Which phrase does NOT have the same meaning as -3/5?
    10·2 answers
  • The dimensions of two square pyramids formed of sand are shown. How much more sand is in the pyramid with the greater volume?
    6·2 answers
  • Hi what is the answerr??
    9·1 answer
  • Identify each shape as translation, rotation and reflection​
    15·1 answer
  • Help quickly!!
    12·2 answers
  • Hiiiii friend's what is bodmas rule??​
    13·2 answers
  • 5 mins on the clock on correct answers
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!