Answer:
Step-by-step explanation:
( 0, 0) and (-3 , -2)
Slope = Change in y ÷ change in x
![= \frac{-2-0}{-3-0}\\\\=\frac{-2}{-3}\\\\=\frac{2}{3}](https://tex.z-dn.net/?f=%3D%20%5Cfrac%7B-2-0%7D%7B-3-0%7D%5C%5C%5C%5C%3D%5Cfrac%7B-2%7D%7B-3%7D%5C%5C%5C%5C%3D%5Cfrac%7B2%7D%7B3%7D)
Answer:
400
Step-by-step explanation:
The manufacturer spends $5 to make each widget and sells them for $8. This means that each widget gives him a profit of $3.
8 - 5 = 3
You need to figure out how many widgets it will take for the manufacturer to make up for the costs each month ($1200).
3x = 1200
(3x)/3 = 1200/3
x = 400
The manufacturer needs to sell 400 widgets.
Answer:
$0.80
Step-by-step explanation:
Find the unit rate
1 apple costs ?
1.20/6 = cost of 1 apple
1 apple = $0.20
4 apples = $0.20 * 4
4 apples = $0.80
Answer:
x = 8
Step-by-step explanation:
5(x-2)=30
Distribute
5x- 10 = 30
Add 10 to each side
5x-10+10 = 30+10
5x= 40
Divide by 5
5x/5=40/5
x = 8
Answer:
4
Step-by-step explanation:
There are 4 board members and 3 committee members. You can solve this using combinations:
4C3 = 4!/(3!(4-3)!) = 4!/(3!1!) = 4
You can also solve this by recognizing that since there is one fewer committee spot than there are board members, there will be one possible committee excluding each of the 4 board members.