Just subisute values that will work
one easy way is to make one sides equal to only one of the placeholders, like y, and then lug in values in for x exg
x+2y=3
subtract x from both sides
2y=3-x
divideb bith sides by 2
y=-1/2x+3
subsitute valudes for x and get values for y
if x=2 then
y=-1/2(2)+3
y==-1+3
y=2
when x=2, y=2
when y=0 then y=3
Answer:
Compare the cost for the each (smallest) unit.
Step-by-step explanation:
You can calculate the cost per unit
For example :
20 ounces of water of brand A cost 1.50
30 ounces of water of brand A cost 2
20 ounces of water cost 1.50/20 = 0.075 dollar per ounce
30 ounces of water cost 2/30 = 0.0677 dollar per ounce
Answer: RQ= 8.99 ( approx)
Step-by-step explanation:
Let MR= x
Since, In triangle, PRQ, tan 75°= 
⇒ RQ= 
Now, In triangle MRQ,
tan 60°= 
⇒ RQ= 
On equating both values of RQ,

⇒
⇒
⇒
⇒
⇒
≈15.60
Thus RQ=8.99999999999≈8.99
Answer:
6.71
Step-by-step explanation:
6.7082039325
Round it.
6.71
<span>1 gallon= 4 quarts
She made 5 quarts of juice, that means that she has 1 gallon (4 quarts) and one quart left over!
which can be written as 1 1/4!
</span>