1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
SVETLANKA909090 [29]
3 years ago
8

Terry invested $2200 in stock market for two years if the investment and 12% how much money did Terry and in two years

Mathematics
1 answer:
Artyom0805 [142]3 years ago
6 0

Answer: The interest is: $528.00

Step-by-step explanation:

Formula ⇒ I = PRT

⇒ <u>P</u> is the principal amount, $2200.00.

⇒<u>R</u> is the interest rate, 12% per year, or in decimal form, 12/100=0.12.

⇒ <u>T</u> is the time involved, 2....year(s) time periods.

⇒So, t is 2 year time periods.

⇒ Finally, To find the simple interest, you just multiply 2200 × 0.12 × 2 to get that:

The interest is: $528.00

* Hopefully this helps:) Mark me the brainliest:)!!

∞ 234483279c20∞

You might be interested in
Write an equation in slope-intercept form perpendicular to the given equation through the given point
Irina18 [472]

Answer:

y = (1/3)x - 4

Step-by-step explanation:

Any line perpendicular to the given equation y = -3x + 4 will have a slope which is the negative reciprocal of -3; that is, +1/3.

Start with the general slope-intercept form y = mx + b.

Insert the coordinates 6 and -2 into y = mx + b:  -2 = (1/3)(6) + b, or

-2 = 2 + b.  Thus, b = -4, and the desired equation is

y = (1/3)x - 4

6 0
3 years ago
The system has.......
mezya [45]

Answer:

Pretty sure it's one solution

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A teacher writes the expression 3 (6m + 3) and asks for students to write equivalent expressions. The table shows the students'
katrin2010 [14]
Student 3 is correct. This is because you can distribute 3. You would do 3x6m, or 18m, and you can do 3x3, or 9. This means that Student 3 is correct. Since m is not defined as an integer, it can’t be any of the other choices.
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
The manager of a store orders sets of bunk beds that cost $25 and sells them for $59. What
o-na [289]

Answer:

The mark-up percentage is 136%

Step-by-step explanation:

59 - 25 = 34

34/25 = 1.36

7 0
3 years ago
What is the midpoint of a segment whose endpoints are (–3, –6) and (6, –2)?
lbvjy [14]

\bf ~~~~~~~~~~~~\textit{middle point of 2 points } \\\\ (\stackrel{x_1}{-3}~,~\stackrel{y_1}{-6})\qquad  (\stackrel{x_2}{6}~,~\stackrel{y_2}{-2}) \qquad \left(\cfrac{ x_2 +  x_1}{2}~~~ ,~~~ \cfrac{ y_2 +  y_1}{2} \right) \\\\\\ \left( \cfrac{6-3}{2}~~,~~\cfrac{-2-6}{2} \right)\implies \left(\cfrac{3}{2}~~,~~\cfrac{-8}{2}  \right)\implies \left(1\frac{1}{2}~,-4  \right)

7 0
3 years ago
Other questions:
  • The sum of three consecutive odd numbers is 111. What is the smallest of the three numbers? Please write an equation and show al
    11·1 answer
  • Elena plans to ride her bicycle 5 miles to a park and then ride several times
    7·1 answer
  • Add the given number in the indicated base 23 four + 33four<br><br><br><br> Please help
    10·2 answers
  • What is 0.846153846 rounded
    13·2 answers
  • Find the value of x<br><br>m&lt;2= 10x + 10<br>​
    12·1 answer
  • Translate the phrase into an algebraic expression the product of c and 8
    11·1 answer
  • What is the common <br> ratio for this geometric sequence?<br><br> 4, 24, 144, 864, ...
    10·2 answers
  • A 96-ounce container of orange juice costs$4.80. At what price should a 128-ounce container be sold in order for the unit rate f
    7·1 answer
  • Cindy paid $2.58 for a 2/3 pounds of sunflower seeds. how much does each pound of sunflower cost?
    8·1 answer
  • Need help with this function problem
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!