Answer:
D. –20x + 48
Step-by-step explanation:
–4(5x – 12)
= (-4) (5x) - (-4)(12)
= -20x - (-48)
= -20x + 48
Fresh Side : 4.41 / 7 = 0.63 per bagel
Value Mart : 3.60 / 5 = 0.72 per bagel
Fresh Side bagels are a better buy being that each bagel cost 0.63 compared to the bagels at Value Mart, which cost 0.72 per bagel.
Answer: 18x 45 58 should be correct
A=bh/2, that is area is equal to half of the product of the base and height, so in this case:
A=(1/2)*10*24
Answer:
24
Step-by-step explanation: