1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kherson [118]
2 years ago
9

A store owner bought some flower pots for $1,200. The flower pots were sold for $2,700, with a profit of $30 per pot. How many f

lower pots did she sell? a. 50 b. 49 c. 47 d. 48
Mathematics
1 answer:
Alenkinab [10]2 years ago
8 0

Answer:

The number of flower pots that were sold is 50

Step-by-step explanation:

Let x represent the number of flower pots that the store owner bought and sold.

A store owner bought some flower pots for $1,200. Therefore, the cost price for each flower pot would be

1200/x

The flower pots were sold for $2,700, with a profit of $30 per pot. The means that the selling price of each flower pot would be

2700/x

Profit = selling price - cost price

Therefore

2700/x - 1200/x = 30

Multiplying both sides of the equation by x, it becomes

2700 - 1200 = 30x

30x = 1500

x = 1500/30 = 50

You might be interested in
Express 2 times square root 5 as an entire radical
Diano4ka-milaya [45]
2= √4

2×√5 = (√5 × √4)=  √20

Answer: √20

Do you have any questions?
7 0
2 years ago
Gavin drives at a speed of 70 miles per hour.<br> How long will it take to drive 245 miles?
katen-ka-za [31]

Answer:

he will spend all his money on gas and not make it down the block

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the volume of a piece of granite rock that has a density of 2.75
expeople1 [14]

Answer:164.9

Step-by-step explanation:d=m/v

V=m/d

V=453.5/2.75

V=164.9

8 0
3 years ago
22-3(4)<br> How do I answer this question?
Ulleksa [173]

Answer:

76

Step-by-step explanation:

22-3=19

19x4=76

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
24/5 in simplest form
nalin [4]

The answer is
4 4/5

the way I did this was by 24  divided by 5= 4.8 as a fraction this is 4 8/10 simply reduce this by dividing the 8/10 by 2 and you will get that 4 4/5

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A classmate thinks that solving a system by graphing gives an exact answer when the lines appear to cross at a grid point, but o
    10·1 answer
  • Write a sentence using the verb ser that describes a food commonly found at un asado or barbecue.
    15·1 answer
  • Solve for x 0 08x=5​
    13·2 answers
  • How do i calculate a new average with the old average
    5·1 answer
  • What represents the inverse function of h(x)=1/2x-1/2?
    14·1 answer
  • Express (x + 10)^2 as a trinomial in standard form.
    8·1 answer
  • A package of 4 pairs of insulated socks costs "​$31.16." What is the unit price of the pairs of socks​?
    12·1 answer
  • Calculators cost $12.99 each, rulers cost $0.49 each, pencils cost $0.10 each, and erasers
    12·1 answer
  • What are the terms in the expression 13y + 4p + 11?<br> A.17y + P<br> B.13y, 4p, 11<br> C.13, 4, 11
    7·1 answer
  • Share 150 in the ratio 6:4
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!