The correct answer is (A)!
Answer:
D. $5.37
Step-by-step explanation:
We need to figure out how much grapes cost per pound
Change the mixed number to an improper fraction
7 1/5 = (5*7+1) /5 = 36/5
$12.89 / 36/5
Copy dot flip
12.89 * 5/36 = 1.79 per lb
If we are purchasing 3 pounds, we will multiply by 3
3 lbs * $1.79 / lb = $5.37
Hi there!


We can evaluate using the power rule and trig rules:



Therefore:
![\int\limits^{12}_{2} {x-sin(x)} \, dx = [\frac{1}{2}x^{2}+cos(x)]_{2}^{12}](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cint%5Climits%5E%7B12%7D_%7B2%7D%20%7Bx-sin%28x%29%7D%20%5C%2C%20dx%20%3D%20%5B%5Cfrac%7B1%7D%7B2%7Dx%5E%7B2%7D%2Bcos%28x%29%5D_%7B2%7D%5E%7B12%7D)
Evaluate:

Answer:
B
Step-by-step explanation:
The recommended sample size n for point estimates is:
n = NX / (N + X - 1)
where N is the population size, and X is defined as:
X = Z² p (1 - p) / E²
where Z is the critical value, p is the sample proportion, and E is the margin of error.
Assume a confidence level of level of 95% and a margin of error of 5%.
α = 0.05, Z(α/2) = 1.96
E = 0.05
Of the 40 units tested, 2 had lifespans less than 26 days. So the proportion is:
p = 2/40 = 0.05
Therefore:
X = (1.96)² (0.05) (1 - 0.05) / (0.05)²
X = 73
Given N = 2000:
n = (2000) (73) / (2000 + 73 - 1)
n = 70.45
Rounding, the recommended sample size is 70.
Answer:
Part A = $180
Part B = $104
Step-by-step explanation:
Part A:
You do 255÷5=51
51 x 4 = 180
Part B:
You do 130÷5=26
26 x 4 = 104