1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Reptile [31]
3 years ago
5

For solve |2x-2|=6 for x X= ​

Mathematics
2 answers:
abruzzese [7]3 years ago
8 0

Answer:

  • x = 4
  • x = -2

Step-by-step explanation:

<u>Solving for x</u>

  • |2x-2|=6

<u>1. 2x - 2 ≥ 0 ⇒ 2x ≥ 2 ⇒ x ≥ 1</u>

  • 2x - 2 = 6
  • 2x = 8
  • x = 4

<u>2. 2x - 2 < 0 ⇒ 2x < 2 ⇒ x < 1</u>

  • 2x - 2 = -6
  • 2x = -4
  • x = -2
irga5000 [103]3 years ago
5 0

Answer:

x  =  6 ,  − 6

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Two planes left an airport at noon. One flew east at a certain speed and the other flew west at twice the speed. The planes were
12345 [234]
The plane flying west was flying at 600 miles per hour and the plane flying east was flying 300 miles per hour
7 0
3 years ago
Mr dale earns £220 per week. He is awarded a pay rise of 4%. how much more money does he get?
WARRIOR [948]
4%+100%=104%
220X104/100= 228.8£

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Alexandria purchased a computer on sale. The original price was $1200. The sale price was 5/6 of the original price. how much di
Vaselesa [24]
I believe you ment to say sale price but I hope this helps you understand your question. The original price was 1200, and if it were 5/6 on sale (this method works for all questions like this) you would do 1200 ÷ 6 = 200 x 5 = $1000.
7 0
3 years ago
A shopper paid $2.52 for 4.5 pounds of potatoes and $7.75 for 2.5 pounds of broccoli. What is the unit price of each item she bo
Maurinko [17]
<h3>Unit price is $ 0.56 per pound of potatoes</h3><h3>Unit price is $ 3.1 per pound of broccoli</h3>

<em><u>Solution:</u></em>

Given that,

Unit price is the price of 1 unit

\textrm{Unit Price} = \frac{\textrm{Total cost on n products}}{\textrm{n}}

<h3><u>Find unit price of potatoes</u></h3>

A shopper paid $2.52 for 4.5 pounds of potatoes

Unit\ Price = \frac{2.52}{4.5}\\\\Unit\ Price = 0.56

Thus unit price is $ 0.56 per pound of potatoes

<h3><u>Find unit price of broccoli</u></h3>

$7.75 for 2.5 pounds of broccoli

Unit\ Price = \frac{7.75}{2.5}\\\\Unit\ Price = 3.1

Thus unit price is $ 3.1 per pound of broccoli

5 0
3 years ago
Need math help please!!
Eva8 [605]

Answer:

  8

Step-by-step explanation:

The fact that DE is perpendicular to AC means triangles AED and CED are congruent and side AD is equal in length to side CD.

  5x -20 = 2x +4

  3x = 24 . . . . . . . add 20-2x

  x = 8 . . . . . . . . . .divide by 3

The value of x is 8.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • 1. Sharon will borrow $3400 at 11% APR. She will pay it back over 18 months. What will her monthly payment be? (Use table)
    15·2 answers
  • What is the solution to the system x+3y+z=8 , 3x+2y-2z=5 , 4x-3t+kz=0
    13·1 answer
  • You are walking directly away from your house. You are 5 miles away from your house when you start walking, so you can determine
    13·1 answer
  • Can someone please answer this for me ? thanks
    13·2 answers
  • HELP ASAP
    8·1 answer
  • PLEASE HELP I WILL GIVE BRAINLIEST TO WHOEVER ANSWERS GOOD PLEASE
    10·2 answers
  • Please help :c
    7·1 answer
  • Find the five-number summary for the data. {231, 201, 221, 210, 225, 228, 212, 236, 225, 201, 216, 215, 231, 226, 206, 240}
    5·1 answer
  • The sum of three consecutive odd integers. what are the three integers
    15·2 answers
  • Please hurry not much more time answer even if its too late somebody else can use the answer.
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!