Answer:
Price per bottle is 1.5 or $1.50
Step-by-step explanation:
To get price per unit, you just divide the amount of money spent by the items purchased. 9/6 = 1.5
Answer:
The approximate temperature of the pan after it has been away from the heat for 9 minutes is 275.59°F.
Step-by-step explanation:
The formula for D, the difference in temperature between the pan and the room after t minutes is:

Compute the approximate difference in temperature between the pan and the room after 9 minutes as follows:


Then the approximate temperature of the pan after it has been away from the heat for 9 minutes is:
D = P - R
206.59 = P - 69
P = 206.59 + 69
P = 275.59°F
Thus, the approximate temperature of the pan after it has been away from the heat for 9 minutes is 275.59°F.
Answer:
The unit price at Price-Club is $0.2158 per ounce.
The unit price at Shop Mart is $0.2925 per ounce.
Step-by-step explanation:
Price Club:
12-ounce box of crackers for $2.59
So
12 ounces - $2.59
1 ounce - x



The unit price at Price-Club is $0.2158 per ounce.
Shop Mart:
1-pound box of crackers for $4.68.
1 pound is 16 ounces. So
16 ounces - $4.68
1 ounce - x



The unit price at Shop Mart is $0.2925 per ounce.
40 is your answer. Because, you need the lowest multiple so we have to find it by making out a chart of their multiples
8, 16,24,32,40
10,20,30,40
The first same multiple they make is 40
Answer:
+1
Step-by-step explanation:
Each Proton is +1
Each Neutron is 0
Each Electron is -1
1+1+1+0+0+0+0-1-1=1