1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
katovenus [111]
3 years ago
6

Harold wants to put decorative tape around the side of a cube box with a volume of V.which expression gives the length of the ta

pe
Mathematics
2 answers:
alexandr1967 [171]3 years ago
8 0

Answer:

Length of the tape = Length of the side of the Cube = ³√ V

Step-by-step explanation:

The Volume of a cube box = s³

Where s = length of the side of a cube.

The units of a cube is given as cubic units.

From the question, we were told, a decorative tape was placed at the side of the cube.

Since the volume of a cube is designated as V,

The length of the tape is equivalent to the side of a cube.

Therefore, Since V = s³

Length of the tape = Length of the side of the cube is derived as :

V = s³

Find the cubic root of both side

³√ V = ³√ s³

s = ³√V

Therefore the Length of the tape = Cubic root of the Volume of the cube and it is expressed mathematically as :

s = ³√V

saveliy_v [14]3 years ago
4 0

Answer:

4\sqrt[3]{V}

Step-by-step explanation:

This is the correct answer off imagine math

You might be interested in
Two friends, Alejandro and Mia, agreed to split the check at a restaurant. Alejandro ordered $12 worth of food and Mia ordered $
kvasek [131]

Cost of Alejandro's food = $12

Tip paid by Alejandro = 20% of his bill = 20% of 12 = 2.4

Cost of Mia's food = $18

Tip paid by Mia = 15% of his bill = 15% of 18 = 2.7

Total Tip Paid = 2.4+2.7 = 5.1

Total Check Amount = 12 + 18 = 30

Total tip paid by Alejandro and Mia is r% of the total check amount.

So, we need to determine what % of 30 is equal to 5.1%

⇒ r% × 30 = 5.1

⇒ r% = 5.1 / 30

⇒ r% = 17%

Hence, r is 17%

8 0
3 years ago
If a 750 ml bottle of juice costs £1.90 and a 1 litre bottle of the same juice costs £2.50 then the 750 ml bottle is better valu
frozen [14]

Answer:

The 1 liter bottle is better value

Step-by-step explanation:

Cost of 750 ml = £1.90

Cost of 1 liter = £2.50

1000 ml = 1 liter

Cost per 250 ml

750 ml / 3 = £1.90 / 3

250 ml = £0.6333333333333

Approximately,

£ 0.633

Cost per 250 ml

1 liter / 4 = £2.50 / 4

250 ml = £0.625

The 750 ml bottle is not a better value

The 1 liter bottle is better value

5 0
3 years ago
What is the unit rate of 72 ounces in 6 steaks
hodyreva [135]
The rate unit is 12:1
4 0
3 years ago
Yusuf and some friends are going to the movies. At the theater, they sell a bag of popcorn for $4 and a drink for $3.25. How muc
mylen [45]

Answer:

$42 would be the correct answer.

5 0
3 years ago
Jenna painted l 1/8 of one side of a fence. Mark 3 one the other side of the same sex use greater equal or less to compare of th
ivanzaharov [21]

Answer:

?????

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Convert the rational expression to radical form m^2/3
    9·1 answer
  • Sarah would like to make a 6 lb nut mixture that is 60% peanuts and 40% almonds. She has several pounds of a mixture that is 80%
    6·1 answer
  • Simplify the following expression 2u(-5u^2-8u+2)
    7·1 answer
  • A sequence of numbers begins with 12 and progresses
    13·2 answers
  • Jolie earned $205 for babysitting in one month. She spent ddd dollars going to a water park with some friends. After going to th
    11·1 answer
  • For the quadratic function shown below, find (a) the direction of the opening, (b) the vertex, and (c) the axis of symmetry.
    10·1 answer
  • I cant do this pls help
    6·2 answers
  • A trap for insects is in the shape of a triangular prism. The area of the base is 45 in and the height of the
    6·1 answer
  • 10 hour - 2 hours 25 minutes -3hours 35 minutes
    5·1 answer
  • How many full 4 2/3 in. Sheets can be cut from 22 1/6 in. Stick
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!