1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
marta [7]
3 years ago
10

LK is tangent to circle J at point K. Circle J is shown. Line segment J K is a radius. Line segment K L is a tangent that inters

ects at point K. A line is drawn from point L through a point on the circle to the center point J. The length of the radius is r, the length of K L is 11, and the length of the line segment from point L to the point on the circle is 6. What is the length of the radius? StartFraction 6 Over 85 EndFraction StartFraction 85 Over 12 EndFraction StartFraction 121 Over 36 EndFraction StartFraction 157 Over 12 EndFraction

Mathematics
2 answers:
Evgen [1.6K]3 years ago
8 0

Answer:

(B)r=\dfrac{85}{12}

Step-by-step explanation:

Given a circle centre J

Let the radius of the circle =r

LK is tangent to circle J at point K

From the diagram attached

  • LX=6
  • Radius, XJ=JK=r
  • LK=11

Theorem: The angle between a tangent and a radius is 90 degrees.

By the theorem above, Triangle JLK forms a right triangle with LJ as the hypotenuse.

Using Pythagoras Theorem:

(6+r)^2=r^2+11^2\\(6+r)(6+r)=r^2+121\\36+6r+6r+r^2=r^2+121\\12r=121-36\\12r=85\\r=\dfrac{85}{12}

The length of the radius, r=\dfrac{85}{12}

nadezda [96]3 years ago
5 0

Answer:

The answer is B on Edge 2020

Step-by-step explanation:

I did the assignment

You might be interested in
Please Help With this question
Lubov Fominskaja [6]

Answer:

Step-by-step explanation:

f(h(-2) =

h(-2)= 5(-2)= -10

f(-10)= -10 - 2 = -12

7 0
3 years ago
Caleb bought groceries and paid \$1.60$1.60dollar sign, 1, point, 60 in sales tax. The sales tax rate is 2.5\%2.5%2, point, 5, p
saveliy_v [14]

Answer:

Price of Caleb's groceries before tax = $64

Step-by-step explanation:

Let the price of groceries before tax be =$ x

Sales tax charged = $1.60

Sales tax rate =2.5%

Sales tax charged in terms of x will be = 2.5% of the Original price of grocery =2.5\% of x = 0.025\times x=0.025x

So, we have,

0.025x=1.60

Dividing both sides by 0.025

\frac{0.025x}{0.025}=\frac{1.60}{0.025}

∴ x=64

∴ Price of Caleb's groceries before tax = $64

5 0
3 years ago
what are two practical products you could add to find 990 x 37 ; 297 693 2970 6930 69300 6330 29700
VMariaS [17]
First evaluate 990 x 37.
990 x 37 = 36630

Test the given numbers to find the pair that adds up to 36630.
Test 297.
The missing pair will be
36630 - 297 = 36333
Will not work

Test 693.
36630 - 693 = 35937
Will not work

Test 2970.
36630 - 2970 = 33660
Will not work

Test 6930
36630 - 6930 = 29700
This works, because 6930 + 29700 = 36630.

Answer: 6930 and 29700.


8 0
3 years ago
Select whether the equation has a solution or not.<br><br><br><br> roots<br> no roots
Sladkaya [172]

roots has a solution just press s-d


5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write an equation of the line that passes through (4,2) and is perpendicular to the line y=−13x+1.
7nadin3 [17]

Answer:

y=x-2

Step-by-step explanation:

This slope goes through the point and is perpendicular to y=-13x+1

Hope this helped

4 0
3 years ago
Other questions:
  • There are 5/7 as many barrettes as hair ties in Sasha's hair supplies. There are 5/8 barrettes as hair bands in her supplies. Wh
    13·2 answers
  • 9. Find the slope of a line parallel to 3x - y = 1.​
    15·1 answer
  • Solve the Equation. <br> 6x−3(x+8)=9<br><br> x=?
    5·2 answers
  • Alan bought 20 yards of fencing. he used 5.9 yards to surround one flower garden and 10.3 yards to surround another garden.write
    11·2 answers
  • The tickets for a dance recital cost $5.00 for adults and $2.00 for children. If the total number of tickets sold was 295 and th
    8·1 answer
  • A person runs 1 4 of a mile in 1 32 of an hour. Compute the unit rate by setting up a complex fraction and simplifying.
    15·2 answers
  • your new cell phone plan charges $50 per month for 400 minutes of talk time. the plan charges $0.10 for each additional minute y
    15·2 answers
  • In which number is the value of the 5 ten time the value of the 5 in 10.059
    6·1 answer
  • What is the probability that a number selected from the numbers (1, 2, 3,........,15) is a
    11·1 answer
  • The marked price of a phone is $160. If a 30% discount is being offered, what is the discounted price of the phone?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!