There are 16 oz in a pound
a) 1.92 / 16 = $0.12 per oz
b) 3.52 / (16 x 2) = $0.11 per oz
c) Meat 2 is the better buy since it is cheaper
This was 9 or 8 months ago and no one answered the question
<span>-49 + -2x + 12x = 101 + -12x + 12x Combine like terms: -2x + 12x = 10x -49 + 10x ... 101 + 49 = 150 10x = 150 Divide each side by '10'. x = 15 Simplifying x = 15 </span><span>
</span>
1/2^3 would be the answer!
Hope this helps!