1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
grigory [225]
3 years ago
6

Find the equation of the perpendicular bisector of the segment AB, if A(1, –2.5) and B(5, 5.5). If the perpendicular bisector of

AB intercepts the y-axis at point P, what are the lengths of PA and PB?
Mathematics
1 answer:
ruslelena [56]3 years ago
5 0
EXPLANATION: First, solve the equation segment for AB using the midpoint formula
You might be interested in
Mr smith 6 hours earned 267. how much did he earn per hour​
Pepsi [2]

Answer: $44.50 per hour

Step-by-step explanation:

so easy

6hrs=$267

divide by 6 on both sides

1hr=$44.50

5 0
3 years ago
PL has endpoints P(4, −6) and L(−2, 1).
masya89 [10]
I believe it'd be the one with the smiley emoji
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help!!! Correct answer will get brainliest! A chemist needs 10 liters of a 10% alcohol solution but has only a 25% alcoho
Kamila [148]
You must add 15 liters of pure water
5 0
3 years ago
Is 16 divided by 3 a repeating decimal
Nady [450]

Answer:

Yes

Step-by-step explanation:

16 ÷ 3 = 5.333333...

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please answer this I have trouble with it
Strike441 [17]
For the 1 first problem you have to do additive inverse where the subtraction sign is and then combine all the z's and then combine the normal numbers and then put plus sign in between
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A local business catered their Annual Thanksgiving Employee and Family Celebration. The cost of the event was $877.87 plus 7% sa
    11·1 answer
  • These are 2-dimenstional shapes. They are made of straight lines, and the shape is “closed” (all the lines connect).
    6·2 answers
  • Write two ways to group and add 4+7+2
    5·1 answer
  • What is the value of x?
    6·1 answer
  • Find the factorization of 90
    6·1 answer
  • Jane wants to add chocolate chips to her trail mix. A 3-pound bag of chocolate chips costs $3.22. What is the unit price?
    8·2 answers
  • 16. What are the measures of angles in Kite HJKL?
    11·1 answer
  • These are so random? I don’t know why I have to put these? Ignore them
    9·1 answer
  • Write 350 as a product of primes. Use index notation when giving your answer
    12·1 answer
  • You are buying a house and you are financing the purchase with a mortgage of $130,000. The mortgage has a 30 year term and requi
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!