1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
iren2701 [21]
2 years ago
14

Solve the following question

Mathematics
1 answer:
emmasim [6.3K]2 years ago
5 0

Answer:

16 and 4

Step-by-step explanation:

Let (x+y) =20 and (x-y)=12 then:

Isolate for x in each equation

   x=20-y and x=12+y

Set the equations to equal each other since the value of x should be the same for both

   20-y = 12+y

Rearrange so that y is on one side and the numbers are on the other

   8 = 2y

   y= 8/2

   y= 4

Now  substitute the y- value back into either of the original equations

   x+y= 20

   x+4 = 20

Rearrange and isolate  x

   x = 20-4

   x = 16

So the two values are 16 and 4

You might be interested in
a pole that is 3.4 M tall casts a shadow that is 1.33 mg long. at the same time, a nearby building casts a shadow that is 37.25
Finger [1]

el edificio es de alto 95,20 m

5 0
3 years ago
In a police on the interstate, the suspect's car reached a speed of 88 miles per hour for the total 15 minutes. In the time, how
miss Akunina [59]

As always, distance = rate times time. Here, distance is unknown, but we have the speed 88 mph and the time 0.25 hour. Thus,

distance traveled during chase = (88 mph)(0.25 hr) = 22 miles.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Will mark brainlist
vladimir2022 [97]

Answer:

n-17

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Aubrey went shopping for shrimp for her family's annual shrimp boil. Find the cost per pound. Which store has the best buy of co
denpristay [2]

Answer:

Cash Saver has the best price $13.44 per pound

Step-by-step explanation:

Lets work in oz.

PW sells 10 oz for 8.50 so 8.50/10 = 85 cents per ounce

CS sells 8 oz for 6.75 so 6.75/8 = .84 cents per ounce

Remember 16 oz in a pound

5 0
3 years ago
22. The area of a triangle can be represented by the expression 14x^5 + 63x^2. If the base is 7x^2, write
kkurt [141]

Answer:

h = 4x ^ 3 + 18

Step-by-step explanation:

The first thing you should know for this case is that the area of a triangle is given by:

A = (1/2) * (b) * (h)

Where,

b: base.

h: height.

Clearing the height we have:

h = ((2) * (A)) / (b)

Substituting the values

h = ((2) * (14x ^ 5 + 63x ^ 2)) / (7x ^ 2)

Simplifying the expression:

h = ((2) * (2x ^ 3 + 9))

h = 4x ^ 3 + 18

answer

an expression to represent its height is

h = 4x ^ 3 + 18

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Tom went on a bike ride to the store 3 miles away if it took Time 1/2 hour to get there in 2/3 of an hour to get back what was h
    5·1 answer
  • Write an equation in standard form for the line that passes through (5, -2) and is perpendicular to 3x-4y=12
    12·1 answer
  • If I play video-games 5 hours a day, every day, how long would it take to have 1,500 hours of playtime? I would like to know how
    15·2 answers
  • What kinds of error types are indicated by a red circle with an exclamation point (”!”) in the summary grid?
    15·1 answer
  • What are solutions to 4+2x<14
    5·1 answer
  • BRAINLIESTT ASAP! PLEASE HELP ME :)
    11·2 answers
  • HELPPPPPPP :)))))))))
    6·2 answers
  • What is the y-intercept
    5·1 answer
  • Please help me please help me
    5·1 answer
  • Simplify the following quadratic expressions<br>1) 2x^2 -3x -9<br>2) 3x^2 +5x +2​
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!