1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Thepotemich [5.8K]
4 years ago
10

Find the range. 3 –9 7 –1 5 –4 2

Mathematics
1 answer:
Fed [463]4 years ago
4 0

Answer: The range is 16 :)

Step-by-step explanation:

The lowest number is -9 and the highest is 7. the difference between those is 16.

You might be interested in
Create a table of data for two different linear functions. The table should use the same values of x for both functions. Based o
user100 [1]

Answer:

Yes they will intersect

Function 1= F(X)=2X+5

Function 2=H(X)=3X+2

INTERSECT=(3,11)

Step-by-step explanation:

First of all, we create 2 LINEAR function, i created the function f(x)=2x+5 and the function h(x)=3x+2, both are linear(without a quadratic term). Then

you replace the x for a number:

Table 1 (F(X)=2X+5)                                 Table 2 (H(X)=3X+2)

X=1----->Y=2+5=7                                     X=1------>Y=3·1+2=5

X=2---->Y=2·2+5=9                                  X=2----->Y=3·2+2=8

X=3---->Y=3·3+5=11                                  X=3----->Y=3·3+2=11

With both tables of data we can see that in the X=3/Y=11 point this two linear functions will intersect so the answer is that the two functions will intersect at (3,11)----->(X,Y)

4 0
3 years ago
Christopher bought 1 1/2 pounds of ham at the deli. He used 3/4 of the ham for sandwiches.
KatRina [158]

Answer:

31/2 pounds of ham

Step-by-step explanation:

times the denominator by the mixed number.

3 0
3 years ago
0.05 is 1/10 of what
Gennadij [26K]

Answer:

.5

Step-by-step explanation:

.5 times 1/10 is .05. move the decimal over!

4 0
3 years ago
Cory, Josh and Dan went shopping for Halloween treats. Cory bought 3 chocolate pumpkins, 4 masks and 8 candy witches. He spent $
bija089 [108]

Answer:

The cost of chocolate pumpkins is $1.89, masks cost $5.75 and candy witches cost $1.62

Step-by-step explanation:

Let x represent the cost of chocolate pumpkins, y the cost of masks and z the cost of candy witches.

Cory shopping can be represented as:

3x + 4y + 8z = 41.63      (1)

Josh shopping can be represented as:

6x + 2y + 14z = 45.52    (2)

Dan shopping can be represented as:

8x + 3y + 25z = 72.87    (3)

The equations in matrix form is:

\left[\begin{array}{ccc}3&4&8\\6&2&14\\8&3&25\end{array}\right] \left[\begin{array}{c}x\\y\\z\end{array}\right] =\left[\begin{array}{c}41.63\\45.52\\72.87\end{array}\right] \\\\\\\left[\begin{array}{c}x\\y\\z\end{array}\right] =\left[\begin{array}{ccc}3&4&8\\6&2&14\\8&3&25\end{array}\right] ^{-1}\left[\begin{array}{c}41.63\\45.52\\72.87\end{array}\right] \\\\\\\left[\begin{array}{c}x\\y\\z\end{array}\right] =\left[\begin{array}{c}1.89\\5.75\\1.62\end{array}\right]

The cost of chocolate pumpkins is $1.89, masks cost $5.75 and candy witches cost $1.62

7 0
3 years ago
A pile of sand has a weight of 90kg.
ankoles [38]

Answer:

9Kg, 18Kg and 63 Kg

Step-by-step explanation:

Sum the parts of the ratio, 1 + 2 + 7 = 10 parts

Divide the weight of sand by 10 to find the value of one part of the ratio

90 Kg ÷ 10 = 9 Kg ← value of 1 part of the ratio, thus

2 parts = 2 × 9 Kg = 18 Kg

7 parts = 7 × 9 Kg = 63 Kg

Thus the weights of each bag are 9 Kg, 18 Kg and 63 Kg

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Can someone plz help me with this math problem.
    15·2 answers
  • Tania lived in Columbia and Dominican Republic for a total period of 14 months in order to learn Spanish. She learned an average
    7·1 answer
  • The graph of the function f(x) = (x − 3)(x + 1) is shown. Which describes all of the values for which the graph is positive and
    9·2 answers
  • A cone with radius 7 centimeters and height 10 centimeters.
    15·2 answers
  • Caroline drew two triangles and used them to construct a rhombus with two acute angles and two obtuse angles. Which could be one
    14·1 answer
  • A 3-pound box of grapes costs $12.00. What is the price per ounce?
    13·2 answers
  • 2. (7.3B)Gwen has $29.00. If she buys 2 shortcakes at $3.99 each and 7 pounds of strawberries
    8·1 answer
  • On selling an article for Rs 2300, a shopkeeper made a profit of 15 %. find the cost price of the article.
    12·1 answer
  • A rectangle has a length of (x + 3) centimeters and a width of image x centimeters. If the perimeter is 24 centimeters, what is
    11·1 answer
  • Turning 2 7/8 into a decimal
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!