Answer:
She would make $35.
Step-by-step explanation:
If you do 10 x 3.5, you will get the answer of $35.
To find the unit rate, divide total miles by number of gallons:
418 miles / 16 gallons = 26.125 miles per gallon
Round the answer as needed.
Step-by-step explanation:
(ax + b)² = a²x² + 2abx + b²
In this case, a = 1, so:
14 = 2b
b = 7
(x + 7)² = x² + 14x + 49
Unit Rate:
6 plants in 1 square yard
Square yard for every 100 grass seeds
8 seeds per square foot
2 plants per square foot
Rate:
25 trees per 25 yards
4 acres for 800 plants
Answer:
6
Step-by-step explanation:
1/2 of 12 is 6
Zeke ate twice as much as Niko, so he ate 12 and Niko ate 6.
This makes 18 cookies eaten in total.