Answer:
3+37=40
3/40×1200=90kg
37÷40×1200=1110kg
Step-by-step explanation:
''.''
So, The Crayola Crayon company can make 2400 crayons in 4 minutes. In other words, every 4 minutes they can make 2400 crayons, right? So, in 15 minutes how many would they have made? Well, what we do is we divide 15 by 4 which is 3.75. Then we multiply the result, 3.75, by 2400. 3.75 * 9000. So, in 15 minutes, Crayola would have made 900 crayons!
4/2400 = 15/x
Step 1: Cross Multiply
4/2400 = 15/x
4 * x = (15) * (2400)
4x = 36000
Step 2: Divide both sides by 2
4x/4 = 36000/2
x = 9000
The answer is, 9000!!! :D
$3.99/24oz= $0.16/oz (smaller size)
$6.99/64oz= $0.10/oz (larger size)
The larger size has the lower unit costs.