1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Galina-37 [17]
2 years ago
7

Helppppppppppppppppp​

Mathematics
1 answer:
Brilliant_brown [7]2 years ago
6 0

Answer:

bc bisects angle abc

Step-by-step explanation:

given

You might be interested in
Solve the inequality. Enter the answer as an inequality that shows the value of the variable; for example f > 7, or 6 < w.
OLEGan [10]
X + 4 > 13 would equal to x > 9
4 0
3 years ago
3 3/4+7 7/8 please help
Artemon [7]

Answer:

11.625

Hope this helps you!

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Share 1200kg in the ratio 3:37
bearhunter [10]

Answer:

3+37=40

3/40×1200=90kg

37÷40×1200=1110kg

Step-by-step explanation:

''.''

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
The Crayola crayon company can make 2400 crayons in 4 minutes. How many crayons can they make in 15 minutes? Solve this problem
densk [106]
So, The Crayola Crayon company can make 2400 crayons in 4 minutes. In other words, every 4 minutes they can make 2400 crayons, right? So, in 15 minutes how many would they have made? Well, what we do is we divide 15 by 4 which is 3.75. Then we multiply the result, 3.75, by 2400. 3.75 * 9000. So, in 15 minutes, Crayola  would have made 900 crayons!

4/2400 = 15/x

Step 1: Cross Multiply

4/2400 = 15/x

4 * x = (15) * (2400)

4x = 36000

Step 2: Divide both sides by 2

4x/4 = 36000/2

x = 9000

The answer is, 9000!!! :D
4 0
3 years ago
A certain brand of laundry detergent comes in two sizes. The smaller size is 24-oz and costs $3.99. The larger size is 64-oz and
vitfil [10]
$3.99/24oz= $0.16/oz (smaller size)
$6.99/64oz= $0.10/oz (larger size)

The larger size has the lower unit costs.
3 0
3 years ago
Other questions:
  • What Is 1,270 rounded to the nearest hundred?
    12·1 answer
  • Don bought his car for $20,350. It is expected to depreciate an average of 11% each year during the first 5 years.
    10·2 answers
  • A cube has as side length of 20.5 cm. What is the surface area of the cube?
    11·1 answer
  • Least fraction from least to greatest 8/9, 17/29,14/29,9/29
    14·2 answers
  • Help please<br>2x-3y=12<br><br>find y if x is 0
    5·1 answer
  • How many 4 inch triangles can be produced from a 100 inch piece of steel?
    11·2 answers
  • Which of the following distribution represents a probability distribution?​
    5·1 answer
  • Use the Algebra Tiles to construct the algebraic expression for this situation:
    10·2 answers
  • Whiw do you graph y=3x-2
    7·1 answer
  • What is the surface area of the rectangular prism?<br> 480mm<br> 427mm<br> 213.5mm<br> 255mm
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!