1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jek_recluse [69]
3 years ago
14

25 pts and a mark for real answers. Help!! A store is having a sale on chocolate chips and walnuts. For 5 pounds of chocolate ch

ips and 6 pounds of walnuts, the total cost is $30. For 3 pounds of chocolate chips and 2 pounds of walnuts, the total cost is $12. Find the cost for each pound of chocolate chips and each pound of walnuts.
Mathematics
1 answer:
kozerog [31]3 years ago
3 0

Answer:

Each pound of chocolate chips costs $ 1.5 and each pound of walnuts cost $ 3.75 .  

Step-by-step explanation:

Let, each pound of  chocolate chips costs  $ x and each pound of walnuts costs $ y.

Then,  according to the question,

5x + 6y = 30 --------------(1)   and,

3x + 2y = 12 ----------------(2)

Multiplying (2) by 3 we get,

9x + 6y = 36 ---------------------(3)

Deducting  (1) from  (3) we get,

4x = 6

⇒ x = 1.5 ----------------------(4)

From (4), putting the value of x in (2) , we get,

2y = 7.5

⇒ y = 3.75 ---------------------------(5)

You might be interested in
Choose the words or phrases that best complete the sentences.
ASHA 777 [7]
1) Could
2) Could, <span>but don't have to be</span>
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
How many solutions does the following equation have?
sergiy2304 [10]

Answer:

choice a

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Green thumb landscaping want to build a $124000.00 greenhouse in 2 years. The company sets up a sinking fund with payments made
DENIUS [597]

Answer:

$<em>150,858.5</em>

Step-by-step explanation:

The formula for calculating compound interest is expressed as;

A = P(1+r/n)^nt

P is the Principal = $124000.00

r is the rate = 12% = 0.12

t is the total time = 2 years

n is the time of compounding = 1/4 = 0.25(quarterly)

Substitute into the formula;

A= 124000(1+0.12/(0.25))^(0.25)(2)

A = 124000(1+0.48)^0.5

A = 124000(1.48)^0.5

A = 124000(1.2166)

A = 150,858.5

<em>The amount after 2 years if compounded quarterly is  150,858.5</em>

8 0
3 years ago
Solve each absolute value equation and chose The correct answer from the choices provided |x|+5=18
Kamila [148]

Solve the absolute value equation.

First subtract 5 from both sides.

|x|+5=18

|x|=13

If the absolute value of x is 13 that x equals 13 and -13. Absolute value means distance from 0.

x=13,-13

3 0
3 years ago
Please help solve <br><br> -2x - 4 - 7 = - 3x - 15
valentina_108 [34]

Answer:

x = -4

Step-by-step explanation:

-2x-11=-3x-15

x - 11 = -15

x = -4

8 0
3 years ago
Other questions:
  • The 154 tenth-graders at Wilson High School were polled on whether they enjoyed their algebra or geometry course more. The resul
    13·2 answers
  • Choose the answer that best completes the sentence.
    12·1 answer
  • How do you solve 3x-5y=9;x=-1,0,1
    10·1 answer
  • Use a periodic table to find symbol,atomic mass number for each of the following elements need help thank you
    7·2 answers
  • If u buy something for $1 and sell it for $7, what is the markup percentage?
    10·2 answers
  • A pack of 12 sodas cost $5.04. what is the unit rate in dollars per soda
    8·1 answer
  • Find the mean of first five prime numbers.​
    15·2 answers
  • un automovil tiene ruedas de 80 cm de diametro el automovil avanca 10 metros en 5 segundos a velocidad constante
    8·1 answer
  • Bro I’m sick of y’all I just want help on my math
    8·1 answer
  • Find the amount and compound interest on tzs2500 for 24months at 10%per annum, compounded annually​
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!