1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vekshin1
3 years ago
6

Austin bought 7 pounds of rice for $3.

Mathematics
1 answer:
Andrei [34K]3 years ago
5 0
1.) Austin would get 2.3 pounds per dollar.

2.) A customer would get 15 minutes of bike time per dollar.
You might be interested in
The sum of two numbers is 40 - 13. what are the integers.
Anni [7]
So. let's say the numbers are "a" and "b"

whatever they're, we know a + b = 56

let's say the larger one is "b", so 3 times the smaller is 3*a or 3a
now, 12 less than that, is 3a - 12

and the larger is that, so b = 3a - 12

so   \bf \begin{cases}
a+b=56\\
\boxed{b}=3a-12\\
----------\\
a+\boxed{3a-12}=56
\end{cases}

solve for "a", to see what the smaller one is

what's b? well, b = 56 - a
6 0
4 years ago
Tony needs one gallon of orange juice to make punch for a party. Gallons of orange juice cost $3.99 each. Quarts of orange juice
Travka [436]

Answer

C because 2 quarts make's one gallon

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Find the unit rate.<br> 80 rooms on 5 floors<br> =<br> =<br> rooms per floor<br> Submit
Ganezh [65]
<h3>The formula to find unit rate is:</h3>

<em>divide the denominator with the numerator in a way that the denominator becomes 1</em>

<h2>Now,</h2>

\begin{gathered}\\ \sf\longmapsto \frac{80}{5}\end{gathered}

\begin{gathered}\\ \sf\longmapsto\cancel{\dfrac{80}{5}} \end{gathered}

\begin{gathered}\\ \sf\longmapsto 16\end{gathered}

<u>Hence, The unit rate is 16 rooms per floor.</u>

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
This is due tomorrow and PLEASE HELP ME ON THESE QUESTIONS! THIS IS DUE TOMORROW!
Usimov [2.4K]
3: multiply the change per minute by how many minutes: 3.1x15=46.5. 5: Is your opinion, I can't tell you how to feel. But a negative times a negative is a positive, so if there is an even number of negatives no matter how many positives there are it will be positive, if there is an odd number of negatives it will be negative. :) Hope this helps!
4 0
3 years ago
Find the general solution of the given differential equation. x2y' + xy = 8 y(x) = give the largest interval over which the gene
topjm [15]
x^2y'+xy=8
xy'+y=\dfrac8x
(xy)'=\dfrac8x\implies xy=8\ln|x|+C\implies y=\dfrac{8\ln|x|}x+\dfrac Cx

which wouldn't be a valid solution over any interval containing x=0.
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Estimate Tim grew 4,799 carrots and nancy grew 3,699 carrots this year. Approximately how many carrots did they grow together?
    7·2 answers
  • You are graphing y &lt; 2x + 1. What type of line do you use and where do you shade?
    13·1 answer
  • Find the greatest common factor of 5b^2 and 4b
    11·1 answer
  • Iam stuck on this quiz and I need help!!
    5·1 answer
  • Helpppp :,[ also stay safe and have a great day!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1111
    10·2 answers
  • Hola alguien sabe y me explique como puedo resolver esto me dice que use los numeros dados y que haga una familia de hechos para
    6·1 answer
  • Solve the equation 6.8x + 9.3 = -9.4 + 3.4 (2-5x)
    8·2 answers
  • Lowest common factor of 12 and 16
    15·2 answers
  • IN A CRISIS RN SO COULD SOMEONE PLEASE HELP ME?
    9·2 answers
  • Please solve this <br>Solve by completing the square. 4x2+8x−3=0
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!