1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
natali 33 [55]
3 years ago
5

Plz help

Mathematics
2 answers:
castortr0y [4]3 years ago
6 0

<span>8 Pamela is shopping for bottled water at the supermarket. Which is the best buy?
A 1 2-liter bottle for $0.89
 1 liter = .89 /2 = $0.445
B 3 1-liter bottles for $1.50
</span> 1 liter = $1.50/3 = $0.50<span>
C 24 0.5-liter bottles for $5.25
</span>1 liter = 5.25 / 12  = $0.4375<span>
D 36 0.25-liter bottles for $4.75
</span>1 liter = $4.75 / 9  = $0.53

answer best buy is C 24 0.5-liter bottles for $5.25
<span>
9 Stuart is buying a pair of jeans that regularly cost
$40. They are on sale for 20% off. If the tax rate
is 8%, what is the sale price of the jeans including
tax?
$40 x 0.80 = $32
$32 x (1.08) = $34.56
answer is 

B $34.56

10 Tamika works in a shoe store and is paid a 12%
commission on her sales. In January her sales total
was $3740. To the nearest dollar, how much did
Tamika earn in commission for January?

$3740 x 0.12 = $448.80 = &449
answer is 

B $449

</span>
Allushta [10]3 years ago
6 0
D.b.c glad I could help.
You might be interested in
The cost C (in dollars) of making n watches is represented by C = 15n + 85 .
AURORKA [14]
So the answer should be 48.58 if not then it could be 278n
5 0
3 years ago
HELP! A daycare purchases two type of snacks, granola bars and fruit rolls. One week, they purchase 10 packs of granola bars and
ch4aika [34]
10x+6y=152
5x+3y=76
7x+12y=200
-20x-12y=-304
-13x=-104
x=8
40+3y=76
3y=36
y=12
There are 8 granola bars in a pack and 12 fruit rolls in a pack
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve the following by first clearing the fractions.<br><br> 1/6x+1/2=1/2x+1/2
levacccp [35]

Answer:

.166x + .5 = .5x +.5

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
4 hours to 30 minutes
arlik [135]

Answer:

3 hours and 30 minutes

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
1 pizza can feed 4 people. How much pizza would be needed to feed 18 people?
Dmitry [639]

Answer:

About 5 pizzas

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If the diagonals of a quadrilateral bisectors of equal lengths, then the quadrilateral must be a
    10·2 answers
  • In the figure below angle y and angle x form vertical angles.Angle y forms a straight line with 60° angle and 70° angle right an
    11·1 answer
  • What's the square root of 2 rounded to the nearest tenth ?
    13·1 answer
  • Identify the sampling techniques​ used, and discuss potential sources of bias​ (if any). Explain.
    13·1 answer
  • South Celestial Pole is at the South Point
    15·1 answer
  • The next 3 pattern for 1,6,11,16
    14·1 answer
  • Hello can anybody answer this to me
    14·2 answers
  • Select the correct answer. How can you write the expression 7(b – 2) in words? A. Two subtracted from the quotient of seven divi
    15·2 answers
  • Ed is on a road trip. He has already traveled 203 miles and is driving at a rate of 63 miles per hour. Which equation could be u
    5·1 answer
  • Voltage (V), varies directly with resistance (R) in a circuit. If the voltage is 150 volts when the resistance is 480 ohms, find
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!