1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Elodia [21]
3 years ago
14

Solve for a.

Mathematics
2 answers:
Olenka [21]3 years ago
8 0
-13 and 1
Take the square root of both sides and that leaves you with a+6= the sq root of 49.
Move 6 to the other side.
-6+(-7)=-13 and -6+7=1
vlabodo [156]3 years ago
7 0

-13 and 1

-You need to cancel the square power

-which means square root 49

-then you solve

You might be interested in
Help i'll mark brainliest
tensa zangetsu [6.8K]
The correct answer is D. 40
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Need this answered ASAP
White raven [17]

Answer:

10 1/8 years?

I hope this is right!

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Four ounces of oregano and 2 ounces of garlic powder are mixed to create a poultry seasoning. Oregano costs $4 per ounce and gar
AveGali [126]

There isn't an obvious question to this problem but with the given we can assume what is to be asked. I think we are to find the total cost of a certain poultry seasoning. The poultry seasoning would have a total weight of 4+2=6 ounces. The total cost will then have to be 4(4) + 2(3) = 22 dollars. 

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write each decimal as a fraction <br> .07<br> .051<br> .473<br> .27<br> .5.37<br> .16.49
Colt1911 [192]

Answer:

7/10

51/100

473/1000

27/100

537/1000

1649/10000

Step-by-step explanation:

im curious about what the dots are in .16.49 and .5.37, why are there two dots?

3 0
3 years ago
What’s 4+5+6+7+8. Plzzzzzzzz
irina1246 [14]

<em><u>It's 30</u></em>

<em>Hope that helped!</em>


8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A baker needs 4 3⁄4 cups of flour. if she uses a 1 1⁄2 cup measuring scoop, how many scoops of flour must the baker use to have
    6·1 answer
  • Is the statement “The absolute value of a number is always greater than its opposite” true?
    7·1 answer
  • What is x? Help please
    10·1 answer
  • A drawer contains 12 red socks and 8 black socks. Suppose that you choose 2 socks at random in the dark. What is the probability
    13·2 answers
  • F(x)= 2x^2 + 3x <br> g(x) = x^2- x + 4
    7·1 answer
  • How can you construct three-dimensional figures<br> from different views?
    12·1 answer
  • Tony buys 3 bags of oranges there are 6 oranges in each bag. which expression represents the total number or oranges ​
    5·2 answers
  • If 6 cans of soda costs $2.35, what is the unit rate? Round to the hundredths place.
    13·1 answer
  • Sammy´s fitness goal is to do 60 pull ups. She is up to 40% of her goal. How many pull ups can Sammy do?
    14·1 answer
  • Put the numbers from least to greatest<br> 3.55<br> 3.544<br> 3.554
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!