1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Natalka [10]
2 years ago
5

A candy company has orders for chocolate bars feom 5 different stores. Each order dontains 45 chocolate bars. Use he distrubutiv

e property to digure out how many chocolate bars the candy company needs to make
Mathematics
2 answers:
AfilCa [17]2 years ago
8 0
I’m sorry but i genuinely don’t know the answer
LenKa [72]2 years ago
5 0

Answer:

CANDY diabeatise sgdigduejsdid

You might be interested in
(w-9)8 need help please
nikitadnepr [17]
You need to expand the brackets eg.
(w-9)8 basically means 8 x (w-9) = 8w-72
8 0
2 years ago
Verify the following identity: (csc theta -cot theta )/(sec theta -1) A. sec theta B. cos theta C. cot theta D. sin theta
alexdok [17]

Answer:

C. cot theta

Step-by-step explanation:

(csc theta -cot theta )/(sec theta -1)

csc = 1/ sin

cot = cos / sin

sec = 1 / cos

Let x = theta

(1/ sin x -cos x / sin x )/(1/ cos x -1)

Getting a common denominator in the denominator and combining terms

(1- cos x)/ sinx  / ( 1 - cos x) / cos x

(1- cosx)      (1- cosx)

----------- ÷ ------------

sinx            cos x

Copy dot flip

(1- cosx)       cosx

----------- * ------------

sinx            1 -cos x

Cancel like terms

cos x / sin x

cos / sin = cot

cot x

cot theta

3 0
3 years ago
If the ratio of beakers to test tubes in a lab is 3:8, and there are 64 test tubes, how many beakers are there?
OLga [1]
3:8
Beakers: test tubes

3+8=15

64/15= 4

3:4. X4
12:16

12 beakers

Please mark brainiest :)
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Carrie buys 4.16 pounds of apples for 5.20 how much does 1 pound cost
JulijaS [17]
4.16 / 5.20 = 1 / x.....4.16 lbs to $ 5.20 = 1 lb to $x
cross multiply because this is a proportion
(4.16)(x) = (5.20)(1)
4.16x = 5.20
x = 5.20 / 4.16
x = 1.25 per lb <== 
7 0
3 years ago
The perimeter of a triangle is 90 cm.
harkovskaia [24]
Can you work out what one share is
If you don’t know comment
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find the product of 7xy and x to the 14th z
    10·1 answer
  • The triangles below are similar.
    10·2 answers
  • Liam wants to buy bicycle that costs $97.50. His parents say liam must raise 80% of the money himself. How much money must Liam
    9·1 answer
  • Which strategy best explains how to solve this problem?
    6·2 answers
  • Find the length of side AB. Give your answer to 1 decimal place.
    14·1 answer
  • Mr. Muñoz has a coupon for 15% off his entire purchase. He buys binoculars for $105 and hiking boots. He spends a total of $170
    10·1 answer
  • Jonah bicycled 12 miles in 4 hours. What is the unit rate?
    11·1 answer
  • There are 2400 students in a school 45% of them are boys how many boys are in the school
    10·1 answer
  • ANSWER QUICK
    14·1 answer
  • What is the name of this unstable isotope from number 10?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!