1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kiruha [24]
3 years ago
11

200 = 16(6t - 13) t = ? Help!

Mathematics
2 answers:
Svetlanka [38]3 years ago
5 0
Here's what you have to do.


You see "16(6t-13)"

Mupilty 16 and 13 and get 208.

Divide 208 by 6 and you will get 34.6 Reapeting. That's your answer
Marrrta [24]3 years ago
4 0

Step 1. Divide both side by 16

100/16 = 6t - 13

Step 2. Dimplify 200/16 to 25/2

25/2 = 6t - 13

Step 3. Add 13 to both sides

25/2 + 13 = 6t

Step 4. Simplify 25/2 + 13 to 51/2

51/2 = 6t

Step 5. Divide both sides by 6

51/2/6 = t

Step 6. Simplify 51/2/6 to 51/2 * 6

51/2 * 6 = t

Step 7. Simplify 2 * 6 to 12

51/12 = t

Step 8. Simplify 51/12 to 17/4

17/4 = t

Step 9. Switch sides

t = 17/4

You might be interested in
A quadrilateral has two angles that measure 120° and 140°. The other two angles are in a ratio of 2:3. What are the measures of
Furkat [3]
40 degrees and 60 degrees
8 0
3 years ago
..........................
AleksandrR [38]

Answer:

Give me a question to answer

3 0
3 years ago
Х<br> Х<br> Work out (6 * 10%) = (3 10-)<br> Give<br> your answer in standard form.
Komok [63]

here is the process hope it helps you

7 0
2 years ago
Express 75° in radians. Round to the nearest hundredth.
allsm [11]
Hello!

To convert degrees to radians you multiply it by \frac{ \pi }{180}. We will do so below.

75(\frac{ \pi }{180})≈1.31

Therefore, the correct answer is A.1.31 radians.

I hope this helps!
7 0
3 years ago
you can buy a 47 pound bag of flour for $11 or you can buy a 1 pound bag of flour for $0.45. Compare the per pound cost for the
crimeas [40]

Answer:

Step-by-step explanation:

$11/ 47 pound = $0.234 for 1 pound

the cost of buying 47 pound for 11 dollars is cheaper than to buy individual 1 pound bag for 0.45.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the following expression when simplified 5x + 8(5 + 2x)?
    7·2 answers
  • 4y-4=_____<br> 4(y+1)=___<br> 2+4y=____
    12·1 answer
  • Can someone please help on these three questions? Extra points have been added.
    5·1 answer
  • Which two steps could be taken to simplify the expression y/3 + 2 = 11?<br>​
    10·2 answers
  • Here is a polygon. draw a scaled copy of the polygon using a scaled factor or 1/2
    9·1 answer
  • To move backwards on the Y-axis, what operation should she use?
    7·1 answer
  • Plz help I need this now right answer will get brianliest
    15·2 answers
  • buys a shirt for $25. If the sales tax was 5%, what is the total price that Derrick pays for the shirt?
    6·2 answers
  • What is the factored form of 18+12
    12·2 answers
  • a rectangular garden is 52m long and 34m broad a path 2m wide is running inside the garden calculate the cost of travelling the
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!