<h2>28 units²</h2><h2>____________________</h2>
<u>Step-by-step explanation:</u>
length = 8 units
breadth = 3.5 units
area = length × breadth
= 8 × 3.5
= 28 units²
<h2>____________________</h2><h2>FOLLOW ME</h2>
Answer:
x = 9.5y
Step-by-step explanation:
7 lawns = $66.50
1 lawn = $66.50 ÷ 7
= $9.50
You now know that for one lawn mowed, the amount of money earned is $9.50. Thus:
1x = 9.5y
x = 9.5y
Answer:
4.5 minutes
Step-by-step explanation:
first convert 3/4 to a decimal so you can multiply it which would be .75
so then .75 times 6=
4.5
Answer:
y = 1/3 x.
Step-by-step explanation:
The slope of the given line is
(4 - (-2) / 2 - 4)
= -3.
So the slope of the line perpendicular to it = -1 / (-3) = 1/3.
This line also passes through the point (3, 1) so its equation is ( by the point-slope form):
y - 1 = 1/3(x - 3)
y - 1 = 1/3x - 1
y = 1/3 x (answer).
hope that help you mark me brinilylist
So,
If you do some simple division, you will find how much each cm costs in each cake.
20cm cake = 67.5 cents/cm
25cm cake = 93.75 cents/cm
Assuming that you cannot order fractions of cakes, the best deal would be to order 5 of the 20cm cakes.
Cost = 13.50 * 5 = $67.50
You will have to pay $67.50 for the cakes if you want the best deal.