Jayce sold 28 bc $210/84 bars = $2.50 per bar. $70/2.50 = 28 bars
Answer:
<u>30 people </u>
Step-by-step explanation:
The question is as following:
Here are the ingredients for pineapple sherbet for 6 people
800g pineapple 4 egg whites 1/2 lemon 100g caster sugar
Dan makes pineapple sherbet he uses 2 1/2 lemons
work out how many people he makes pineapple sherbet for?
=======================================================
1/2 lemon needed for pineapple sherbet for 6 people
2 1/2 lemons needed for pineapple sherbet for <u>x</u> people
1/2 : 6 = 2 1/2 : x
∴ x = ( 6 * 2 1/2 ) ÷ (1/2)
x = 6 * 5/2 * 2 = 30 people
<u>So, he make the pineapple sherbet for 30 people </u>
Answer:
20.984
Step-by-step explanation:
Just do:
3.984
+17.000
17 plus 3 equals 20 and .984 + 000 is .984
So your answer is 20.984
Answer:
$34.56
Step-by-step explanation:
She will save 8 dollars from the discount.
The tax will be $0.56.
The final price of the shirt will be $34.56
Answer:
-2
Step-by-step explanation:
First, let's put this in slope-intercept form:
-5y-3x=10
5y = -3x - 10
y = (-3/5)x - 2
The y-intercept is -2.