1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mr_godi [17]
3 years ago
13

Write the polynomials in standard form: (15–7xy^2)–(y^3–y^2x–15)

Mathematics
1 answer:
stepan [7]3 years ago
7 0
<h3>Answer:</h3>

-y³ -6y²x +30

<h3>Step-by-step explanation:</h3>

When parentheses are eliminated and the y variable placed first in each term, the expression simplifies to ...

... 15 -7y²x -y³ +y²x +15

Arranging like terms together, we have ...

... -y³ +y²x(-7 +1) +(15 +15)

... -y³ -6y²x +30

_____

The two different 3rd-degree terms can be expressed in either order. I have chosen to list the term with the largest exponent first. The expression could also be written with the same-degree terms in "lexicographical order", meaning the expression would be written ...

... -6xy² -y³ +30

You might be interested in
Please help me ! It would be greatly appreciated
konstantin123 [22]
The second and third one are correct
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the length<br> of HJ expressed in terms of pie?
frutty [35]

im not sure but pie is 3.14

6 0
2 years ago
What is the unit rate $1.29 for 15oz to nearest tenth
Nina [5.8K]

Answer:

The unit price of an item is the cost for each unit.

The unit price may be calculated for several reasons.

It will allow an easy comparison of the cost of the same quantity of items that come in different sizes.

For example, Company A sells peaches in a can. Their can holds 16 oz of peaches at a price of $1.60. Company B also sells peaches in a can, but their can holds 10 oz of peaches at a price of $1.10. At first glance, Company B looks like they might have cheaper peaches because of the lower overall price, but when you calculate the unit price, you get a more accurate way to compare.

For Company A, $1.60 ÷ 16oz = $0.10 per ounce.

For Company B, $1.10 ÷ 10oz = $0.11 per ounce.

The peaches are measured with ounces as the unit, so now that we have unit prices, we can definitely tell that Company A is the better deal, if you like peaches!

Unit price can also be helpful to find the cost of a single item when many items are purchased together. This may be required if the items are going to be divided up and resold. It could also be useful if several people will pay together with each person paying their fair share of the cost based on how many items they receive.

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Answer and show proof for brainliest
sladkih [1.3K]

Answer:

the answer is the 4th one

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is a composite function described as?<br>​
Elodia [21]
A function whose values are found from two given functions by applying one function to an independent variable and then applying the second function to the result and whose domain consists of those values of the independent variable for which the result yielded by the first function lies in the domain of the second.
3 0
2 years ago
Other questions:
  • Molly got a haircut for $25 and she left a 15% tip.what was Molly’s final cost ?
    10·1 answer
  • Find the greatest common factor: 24y^8 + 6y^6
    11·1 answer
  • If the outliers are not included in the data set below, what is the mean of the data set?
    15·1 answer
  • On a photo, the Christmas tree is 17 in. Long and 10 in. Wide. The scale factor is 1/18. Find the actual height of the Christmas
    8·1 answer
  • What is the percent change of 36;63
    12·1 answer
  • PLEASE HELP ME
    10·1 answer
  • Samantha is making special edition hazelnut and almond chocolate boxes to give to her friends. It costs Samantha $15 to make one
    9·2 answers
  • Quadrilateral A' B'C'D' is the image of quadrilateral ABCD under a dilation with a scale factor of 3
    10·1 answer
  • Which table represents an exponential function?
    12·1 answer
  • PLEASE HELP I WILL GIVE BRAINLIEST
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!