1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alja [10]
3 years ago
9

The sum of twice a number and three equals five. Find the number

Mathematics
2 answers:
Anna71 [15]3 years ago
6 0
2n + 3 = 5 
2n = 2
n = 1
the sum of 2 times a number and three means you add 2n + 3 and since it is equal to 5 you then solve for n.
marta [7]3 years ago
4 0
Let ' a number ' = x

twice a number = 2x

The sum of 2x and three = 2x + 3

...equals five: 2x + 3 = 5


Find the number
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
2x + 3 = 5

Isolate the x. Do the opposite of PEMDAS. Note that because of the equal sign, what you do to one side, you do to the other.

Subtract 3 from both sides
2x + 3 (-3) = 5 (-3)

2x = 5 - 3

2x = 2
divide 2 from both sides
2x/2 = 2/2

x = 2/2

x = 1

x = 1 is your answer


hope this helps
You might be interested in
Need help
I am Lyosha [343]

Answer:

see in the graph, the circle has: the centre I(3; -2)

r = 3

=> the equation: (x - 3)² + (y + 2)² = 9

5 0
3 years ago
What is the solution to the equation? Please explain!
Alexus [3.1K]
J: there is no solution
4 0
2 years ago
Write the fraction in lowest terms.<br><br> 13/17
Dmitry [639]
13/17 is at the lowest because they are both prime numbers.
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
There are 3 quarters, 5 dimes, and 2 nickels, in a jar. P(dime then dime without replacement)?​
Roman55 [17]
Can yu give more explanation
3 0
3 years ago
Find the length of PQ
PIT_PIT [208]

Answer:

C. About 8.6 Units

Step-by-step explanation:

Distance Formula

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Please help area and perimeter of functions
    14·2 answers
  • URGENT I need the answers for this
    14·1 answer
  • Jeanne babysits for $6 per hour she also works as a reading tutor for $10 per hour she is only allowed to work 20 hours per week
    13·1 answer
  • -10/5+2(7-9)^2
    8·2 answers
  • If x=-5 what is the value of x^2-1/x+1? A. 6 b. -4 c. 4 d. 5 4/5 e. 19 <br> need answers asap
    5·1 answer
  • Alex bought 8 postcards in 4 days. At this rate, how many postcards would he have after 10 days?
    5·2 answers
  • A 3-yard roll of brown paper costs $1.14.What is the unit price HELP PLEASE
    6·2 answers
  • Heeelp meeee :))))))
    10·2 answers
  • What is the slope of the line through (-7,-7) and (-6,7)?
    11·1 answer
  • Answer to letter B , C, D
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!