An even prime number would be 4,8,10
Answer:
8 hours
Step-by-step explanation:
Step one:
Given data
Tom earned $72 walking dogs for 6 hours
amount earned = $72
time taken = 6 hours
Required
The time taken to earn $96
Step two:
let us find the unit rate of his earning
unit rate = 72/6
= 12 per hour
In 1 hour Tom earns $12
in x hours he will earn $96
cross multiply we have
96*1= 12x
divide both sides by 12
x= 96/12
x=8 hours
12x+12 step by step below
Answer:
d
Step-by-step explanation:
You distribute -7 into (4-2p) and then combine like terms to get 116=-28-18p