1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
aleksandr82 [10.1K]
4 years ago
5

Eboni ran the perimeter of the basketball court twice. The court is a rectangle with the dimension of 28 3/4 meters and 15 1/4 m

eters. How far did Eboni run
Mathematics
1 answer:
atroni [7]4 years ago
8 0
If you add 28 3/4 and 15 1/4 that is half way around The court that is 44m
So all the way around would be 44m×2= 88m
And he went around twice so 88m×2=176m
You might be interested in
Determine the number of pounds of nuts selling for $6 per pound and raisins selling for $3 per pound
Oksana_A [137]
The answer is 134....
6 0
3 years ago
Question 1 of 15<br> Solve 18x+62 12x+18.<br> A. x ≥ 4<br> B. x≤ 4<br> C. x≤2<br> D. x ≥ 2
Alborosie

Answer:

18+62=80x

12+18=30x

x=80÷30=2

x>2

4 0
2 years ago
If you flip a coin and roll a six sided die what is the probability that you will flip a heads and roll at least a three
ruslelena [56]

Answer:

1/3

Step-by-step explanation:

H3,H4,H5,H6

p=1/2×1/6+1/2×1/6+1/2×1/6+1/2×1/6

=4×1/2×1/6=1/3

5 0
3 years ago
A tree is 28.05 feet tall. What is its height in meters? Use the following conversion: 1 meter is 3.3 feet.
Mariulka [41]

Answer:

It is 8.5 meters tall

Step-by-step explanation:

28.05 / 3.3 = 8.5

3 0
2 years ago
Hew Sales data of an item, in 6'shops bf {after
skad [1K]

Answer:

xnuh and thought of it in a I have to do this but the free app on the app Store

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Pleaseeee help me ASAP!
    12·1 answer
  • 7. Simplify:<br> 27-2.3²<br> 8=2²-(-2)
    13·1 answer
  • Triangles DEF and D'E'F' are shown on the coordinate plane below:
    12·2 answers
  • 3(12-8)/2*5-4 simplify or evaluate the following expressions
    5·1 answer
  • A 7 pound bag of dog food costs $21 What is the unit price of the dog food?
    8·2 answers
  • Does anyonneeeeee get thissssss
    15·1 answer
  • Which one is bigger, 0.25 OZ or 0.15 OZ?
    15·2 answers
  • HELP ASAP!!! (WILL MARK BRAINLIEST)
    10·1 answer
  • Divide.<br><br> 52.98 ÷ 10³<br><br> Enter your answer as a decimal in the box. help!!!!!!!!
    13·1 answer
  • Mr. Walker gave his class the function f(x) = (x + 3)(x + 5). Four students made a claim about the function. Each student’s clai
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!