1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
fiasKO [112]
3 years ago
13

The area of a parallelogram increased from 40 to 128 square centimeters what is area percentage?

Mathematics
1 answer:
Goryan [66]3 years ago
5 0

Answer:

320

Step-by-step explanation:

j u s t a g u e s s b u t i t h i n k i t s r i g h t

You might be interested in
Give an example of a pair of independent event.
Nutka1998 [239]

(me brushing my teeth) and (you going to school)


3 0
3 years ago
If sinX= 0.9, what is the value of cos X?<br><br> Round the value to the nearest thousandth.
SSSSS [86.1K]

Answer: sqrt(19)/10

Step-by-step explanation:

sinx=0.9

x=arcsin(0.9)


Insert x for cos(x):

cos(arcsin(0.9)=

Use identify cos(arcsin(x))=\sqrt{1-x^{2} }, so

\sqrt{1-(\frac{9}{10})^{2}} =\sqrt{\frac{19}{100} } =\frac{\sqrt{19}}{10}


Sorry if this is confusing.



6 0
3 years ago
A variable needs to be eliminated to solve the system of equations below. Choose the
notsponge [240]

Answer:

x=-2

y= 8

Step-by-step explanation:

Given data

10x – 2y = -36-----------1

7x – 2y = -30--------------2

-Subtract to eliminate y

3x-0= -6

3x= -6

x= -6/3

x= -2

Put x= -2 in

7(-2)– 2y = -30

-14-2y=-30

-14+30=2y

16=2y

y= 16/2

y= 8

8 0
3 years ago
Give the unit rate for the better deal.<br><br> $156<br> 4 g<br> or <br> $280<br> 7 g
Alexus [3.1K]

Answer:

$156 for 4 g

I did not rally understand how you worded your question so sorry if I got it wrong! <3

Step-by-step explanation:

$156 for 4 g =

$156 / 4 = $39 dollars for 1 g

$280 for 7 g =

$280/7 = $40 dollars for 1 g

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Tinas rent will increase from $595 this year to $708 next year what is the percent change to the nearest percent
snow_lady [41]

Answer:

The answer rounded to the nearest percent is 19%.

Step-by-step explanation:

The formula for percent change is this:

((y2 - y1) / y1)*100

Let y1 be the first value (595) and let y2 be the second (708).

((702 - 595) / 595)*100

702 - 595 is 107 and 107/595 is approximately 0.188, multiplied by 100 is 18.8, which is rounded to 19%.

That is our solution.

<em>And that's an awfully small amount of rent to pay (at least in California).</em>

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Branloiest offered
    10·2 answers
  • - Ohm's Law works best when applied to​
    5·1 answer
  • Making a store display with boxes of candles volume of each cube 125 cubic inches of the display has 6 layers of boxes how high
    11·1 answer
  • Linear equations
    10·1 answer
  • I think of a number and call it n.
    15·1 answer
  • FREEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE POINTS
    13·2 answers
  • At a theme park, the admission price for children is $7 and the admission price for adults is $21. The total amount the theme pa
    15·1 answer
  • The movie ended at 7:15 p.m. and lasted 2 hours 40 minutes. What time did the movie begin?
    12·2 answers
  • A and B are positive numbers.A is inversely proportional to B.When A = 4, B = 36.Find the value of A when B = A
    8·1 answer
  • 6 friends go to the movies. Tickets cost $12 and each person buys popcorn. They spend $156 altogether. Write and solve an equati
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!