2 ounce bag will cost less than $1.25
6 ounces ÷ 3 = 2 ounces
$3.60 ÷ 3 = $1.20
OR
$3.60 ÷ 6 ounces = $0.60 per ounce
2 ounces = $ 0.60 × 2 = $1.20
Answer:
Step-by-step explanation:
I think this is it but you question want super clear
A = C/2r
The answer to your question, would be 7x + 10.
Hopefully this helps!
Answer: To find area of a rectangle, multiply its base (length) by its height (width). Plug in the base, 7 meters, and the height, 8 meters. So the area of Rectangle DFBE is 56 square meters.
88m
HOPE THIS HELPS
Answer:
C. Priya needs to charge at least $21 per bracelet.
Step-by-step explanation:

Add 505 to both sides.

Divide both sides by 117.

Answer: C. Priya needs to charge at least $21 per bracelet.