1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
pshichka [43]
3 years ago
10

Andre is making paper cranes to decorate for a party. He plans to make one large papercrane for a centerpiece and several smalle

r paper cranes to put around the table. It takesAndre 10 minutes to make the centerpiece and 3 minutes to makeeach small crane. He willonly have30 minutes to make the paper cranes once he gets home.
1.Andre wrote the inequalityto plan his time. Describe what,, 10,and 30 represent in this inequality.

2.Solve Andre’s inequality and explain what the solution means.
Mathematics
1 answer:
Nadya [2.5K]3 years ago
3 0
1. 10 represents the minutes to make the centerpiece, 30 represents the minutes to make the paper cranes once he gets home.
You might be interested in
Write an expression that shows how to multiply 7×256
rewona [7]
Hello! what I like to do is multiply by 10s and subtract the difference, so one thing you could do is 10x256-(3x256)! your final answer will be 1792, hope this helped! ;)
3 0
3 years ago
PLEASE HELP ME ANSWER THIS QUESTION! QUICK POINTS!!!
Svetllana [295]

Step-by-step explanation:

2.5<x<8.0???????????

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Becky has a board that is 2 and 3/4 feet long. She needs to cut the board into 11 pieces of equal length. How long should each p
zzz [600]

Answer:

1/4 feet long should each pieces be.

Step-by-step explanation:

Unit rate defined as the rates are expressed as a quantity of 1 such as 3 miles per second or 4 km per hour

As per the statement: Becky has a board that is 2 and 3/4 feet long.

⇒ Length of a board = 2\frac{3}{4} =\frac{11}{4} feet

Also, she need to cut the board into 11 pieces.

by unit rate definition:

\text{Unit rate per pieces} = \frac{\frac{11}{4} }{11}

or

\text{Unit rate per pieces} = \frac{11}{4} \times \frac{1}{11} = \frac{1}{4}

Therefore, 1/4 feet long should each pieces be.




4 0
3 years ago
Write an equation that represents the distance d and Miles traveled by the monarch butterfly and t days
loris [4]

Complete question :

When the monarch butterfly is migrating to the south, it has an average speed of 80 miles per day. Write an equation that shows the realtionship between the number of days (t) and the distance (in miles) it has traveled (d)

Answer:

d = 80t

Step-by-step explanation:

Given :

Average speed = 80 miles per hour

Distance traveled (in miles) = d

Number of days = t

Equation which shows the Relationship between Number of days and distance traveled :

Recall :

Speed = distance / time

Speed = 80 ; distance = d ; time = t

80 = d/t

80 * t = d

d = 80t

3 0
2 years ago
What extra step must be done to solve for x once a polynomial has been factored?
masya89 [10]

Answer:

you  have to set each factor to 0 and solve.

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • I need help with 3-6
    10·1 answer
  • Hayden decided to take martial arts classes at his local gym. He pays $35 each month for his membership and $12 for every class
    13·1 answer
  • Assume that there is a 4​% rate of disk drive failure in a year. a. If all your computer data is stored on a hard disk drive wit
    13·1 answer
  • Square root of 132 simplify ?
    8·2 answers
  • How can you make this into a fraction 0.82
    15·2 answers
  • Can you help me with this question please? I will reward 20 points for best answer.
    9·1 answer
  • Help plz:))) I’ll mark u brainliest
    12·1 answer
  • A pack of 5 smiley stickers cost $6.50. What is the unit price?
    6·1 answer
  • Find ADC i need the answer asap
    7·1 answer
  • A 16 oz box of cereal costs $2.56. How much would a 40 oz box cost?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!