1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
12345 [234]
2 years ago
6

A pack of 5 smiley stickers cost $6.50. What is the unit price?

Mathematics
1 answer:
nika2105 [10]2 years ago
4 0

Answer:

$1.30

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Victoria has 12 photo albums to make gifts for her family. Each photo album will need $0.30 of buttins and $1 of ribbon. She est
inna [77]
She underestimated by 60 cents. To get this answer all you need to do is multiply 1 dollar times 12 which is $12 and then multiply $.30 by 12 and that gives you $3.60. Then you add the $12 to the $3.60 and that gives you $15.60 which is 60 cents over the estimation.
6 0
3 years ago
Bob has 10 dollars. His parents took away 5 dollars because he did not do his chores. Then he got 25 more dollars from a friend.
Sauron [17]

Answer:

$30

Step-by-step explanation:

He first has 10 dollars. Then 5 is taken off.

So, 10-5=5

His friend gives him 25 more dollars

So, 25+5= 30

Hope this helped!

4 0
3 years ago
Lucy has 4 inches of ribbon that she wants to cut into 6 equal sized pieces. What is true about the length of each piece of ribb
PolarNik [594]

Answer:

Option C

Step-by-step explanation:

Given

Total length of ribbon lucy has=4 inches

She wants to divide it into 6 equal sized pieces so  

Length of each piece=4/6

This can also be written as:

Length of each piece=4*(1/6 )

Now we will look at the options one by one:

For A, Each piece has 6/4 inches of ribbon.. This statement is not true as we have to divide 4 inches into 6 pieces so 4 is supposed to be in the numerator.

For B, breaking down 4/6 gives us 4*(1/6), so the statement is not true.

For C , as we can see that the expression is 4*(1/6), each piece will have 1/6 of inches of ribbon.

So option C is the correct answer..

6 0
3 years ago
Which expression is equivalent to 4√147 <br> A. 28√3 <br> B. 12√7 <br> C. 3√7
grin007 [14]

Answer:

(A) 28 squared 3

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
1. An AP Statistics class starts a project to estimate the average number of hours a student at their high school sleeps per nig
Vladimir [108]

Answer:

Option E

Step-by-step explanation:

This survey will not be reliable as it is chosen for convenience; the first 120 students to arrive in school on a particular morning and this collection of individuals may not be a representative of the population. The study may become biased because it does not take into account the latecomers among the students which might have been changed the study from systematically favoring certain outcomes.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Factor completely. a 2 + 28a + 27 (a + 1)(a + 27) (a + 3)(a + 9) (a - 1)(a - 27)
    8·1 answer
  • Pls answer fast im being timed on my assement practice asses quiz math question
    9·1 answer
  • Is this answer right??
    14·2 answers
  • Please now is urgent​
    11·1 answer
  • Use Lagrange multipliers to find the volume of the largest rectangular box in the first octant with three faces in the coordinat
    12·1 answer
  • Gabriellas school is selling tickets to a fall musical. On the dirst day of ticket sales the school sold 10 senior citizen ticke
    10·1 answer
  • Gary’s party ended at 10:00 pm. It lasted 3.5 hours. What time did the party start?
    10·1 answer
  • What is the center and radius of the circle, x^2+y^2+2x-6y+9=0
    10·1 answer
  • 4) What is the domain of the function?<br> Please help
    5·1 answer
  • Figure b is a scaled copy of figure a, what is the scale factor from figure a to figure b?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!