1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
gulaghasi [49]
3 years ago
12

Which test point holds true for y − 2x ≤ 1?

Mathematics
1 answer:
Ira Lisetskai [31]3 years ago
3 0
2 - 2 * 0 ≤ 1 
<span>2 ≤ 1 </span>

<span>4 - 2 * (-2) ≤ 1 </span>
<span>8 ≤ 1 </span>

<span>4 - 2 * (1) ≤ 1 </span>
<span>2 ≤ 1 </span>

<span>0 - 2 * 5 ≤ 1 </span>
<span>-10 ≤ 1 </span>
<span>(TRUE</span>
You might be interested in
Forgot how to do it, help please.
masya89 [10]
.................................:........:.................
8 0
3 years ago
Make a list of all 3 digit numbers using the digit 5, 2, and 6
HACTEHA [7]

Answer:

SOLUTION #1

If the digits are allowed to repeat, the answer is 27. (There are three ways to fill digit 1, three ways to fill digit 2, and three ways to fill digit 3. Therefore, there are 3 x 3 x 3 = 27 possibilities.)

SOLUTION #2

If the digits are NOT allowed to repeat, the answer is 6. (There are three ways to fill digit 1, only two ways to fill digit 2, and only one way to fill digit 3. Therefore, there are 3 x 2 x 1 = 6 possibilities.)

Step-by-step explanation:

Hope this <em><u>Helped!</u></em> :D

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Subtract<br> 505,000 - 427,619 -
yawa3891 [41]

Answer:

77381 is your answer

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
HELP THIS IS DUE TODAY!!!!!! AHHHHHH
belka [17]

Answer:

260 / 5 = 52

Step-by-step explanation:

give brainliest please

8 0
3 years ago
Unit rate $20 for 3 pies sold
rjkz [21]

Answer:

20 over 1 = 3 pies of gold

Step-by-step explanation:

In a unit rate , the number in the denominator is always 1 . There's 20$ for 3 pies of gold.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Evaluate −6 − (−4).<br> −10<br> −2<br> 24<br> 2
    8·2 answers
  • BRAINLIEST!!
    12·2 answers
  • 45% of the rooms in a hotel are booked. If 36 rooms are booked, how many rooms are in hotel altogether?
    12·2 answers
  • When constructing an inscribed circle, which point is the center of the circle?
    9·1 answer
  • Solve for x. -3(3x+3)= -2x+5
    13·2 answers
  • The Martinez family is traveling to a play in Richmond. A round trip train ticket costs $8.00. Children under the age of 7 trave
    12·1 answer
  • 9) Solve for w:<br> W +12<br> 2w
    14·2 answers
  • Ann wants to have dinner ready at 6:00p.m. A chicken casserole takes 35 minutes to bake and 15 minutes to prepare. After the cas
    6·2 answers
  • A pizza company sells a small pizza for $6. Then it charges $2 per topping. What equation corresponds to this scenario? (20 poin
    7·1 answer
  • ANSWER QUICKLY Will give brainless to correct answer
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!