1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alex_Xolod [135]
3 years ago
12

Create a number pattern that follows the rule"subtract 7."​

Mathematics
1 answer:
il63 [147K]3 years ago
7 0

Answer:

5, -2, -9, -16, ......

You might be interested in
PLEASE HELP! WILL GIVE BRAINLIEST TO FIRST CORRECT ANSWER
Naddik [55]

Answer:

180

Step-by-step explanation:

for 40 to be equal to 80 in percentages, the number has to be duplicated

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Murphy loves pistachio nuts. Every saturday morning, she walks to the market and buy some. Last week, she bought two pounds and
Alexxx [7]

Question is Incomplete, Complete question is given below,

Murphy loves pistachio nuts. Every Saturday morning, she walks to the market and buys some. Last week, she bought two pounds and paid $7.96, and this week she bought only one-half pound and paid $1.99. What the unit rate for pistachio nuts?

Answer:

The unit rate for pistachio nuts is $3.98.

Step-by-step explanation:

Given;

Price of 2 pounds of pistachio nuts = $7.96

We need to find the price of 1 pound of pistachio nuts.

To find the same we will use the unitary method,

Hence ,

Price of 1 pound of pistachio nuts = \frac{\$7.96}{2} = \$3.98

Also given:

Price of half pound of pistachio nuts = $1.99

We need to find the price of 1 pound of pistachio nuts.

To find the same we will use the unitary method,

Hence ,

Price of 1 pound of pistachio nuts = \$1.99\times 2 = \$3.98

Hence, The unit rate for pistachio nuts is $3.98

3 0
3 years ago
It's -25 in Alaska and 75 in Florida. How much hotter is it in Florida than in Alaska?
emmasim [6.3K]
Just subtract to find the difference.

75 - (-25) = 75 + 25 = 100.

It is 100 degrees hotter in florida than alaska.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Correct answers onlyy !
77julia77 [94]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

a substance made by mixing other substances together.

8 0
3 years ago
Write the name of the period that has the digits 913.
kherson [118]
The answer is in the thousands group
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the mileage for a car that travels 576 miles on 18 gallons of gas.
    13·2 answers
  • Look at both for the rest of the answer choices
    8·2 answers
  • Which problem shows how many groups of 9 are in 45?
    10·1 answer
  • 81 is three times a number
    8·2 answers
  • How is 40 gummy bears for 5 dollars written as a fraction?
    6·2 answers
  • Do this pls hurry! i will do everything for example brainlist like your answer and give you star​
    10·2 answers
  • 20 points SEND HELP SMART PEEPS IF YOU KNOW THE ANSWER PLEASE HELP
    15·2 answers
  • Write a function rule for the statements
    14·2 answers
  • Which expression shows how to find 5/6 divided 2/3?
    14·2 answers
  • Two friends share 3 fruit bars equally.How much does each friend get?
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!