1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mafiozo [28]
3 years ago
8

Match each of the global business practices with an example of its use.

Business
1 answer:
Levart [38]3 years ago
3 0

a. offshoring-------a brazilian clothing company opens a factory in indonesia to take advantage of lower labor costs.


Offshoring, the act of outsourcing tasks abroad, for the most part by organizations from industrialized nations to less-created nations, with the aim of diminishing the cost of working together. Boss among the particular explanations behind finding tasks outside an organization's nation of origin are bring down work costs, more tolerant ecological controls, less stringent work directions, ideal duty conditions, and vicinity to crude materials.  

b. outsourcing------a u.s. clothing company buys shirts and pants from a clothing manufacturer in turkey.


Outsourcing is the business practice with regards to hiring a party outside an organization to perform benefits and make merchandise that generally were performed in-house by the organization's own representatives and staff. Normally done as a cost-cutting measure, it can influence employments going from client support to assembling to the back office.  

c. insourcing-------a mexican clothing company opens a textile mill in the united states where it sells most of its products.


Insourcing is the initiation of playing out a business work that could be contracted out internally: either with the assistance of an outsider supplier who plays out the undertaking nearby, or by leading said errand independently. Very frequently it is viewed as inverse of outsourcing. Insourcing is a business choice that is frequently made to keep up control of basic creation or abilities. Insourcing is broadly utilized underway to lessen expenses of duties, work and transportation.

You might be interested in
According to Orlando:_____.
Novay_Z [31]

Answer:

According to Orlando:_____.

(a) workers have obligations to, but are owed consideration by, their employers.

Explanation:

Workers are employed by their employers to carry out their obligations as per instruction.  They owe the duty of reasonable care to their employers.    They are supposed to be honest in their dealings with their employers.  Workers are also required to take safety and health measures to protect themselves and others from harm at the workplace.  For all these obligations, the employers of labor must pay adequate consideration to their workers and ensure their safety at work.

3 0
2 years ago
Willy makes proper use of the wiki feature on the company intranet when he ________. science forums
beks73 [17]

Answer:

Adds some updated features to product information, that way, he can effectively utilize the wiki feature as he so desires.

7 0
3 years ago
On March 10, 2019, Dearden, Inc., purchased 11,200 shares of Jaffa stock for $47 per share as a long-term passive investment. De
olasank [31]

Answer:

Dearden, Inc.

Journal Entries to record the transactions:

March 10, 2019:

Debit Investment in Jaffa $526,400

Credit Cash $526,400

To record the purchase of 11,200 shares at $47 per share.

December 31, 2019:

Debit Loss on Investment $22,400

Credit Investment in Jaffa $22,400

To record the loss on investment from $47 to $45 per share.

December 31, 2020:

Debit Investment in Jaffa $33,600

Credit Gain on Investment $33,600

To record the gain on investment from $45 to $48 per share.

December 31, 2021:

Debit Loss on Investment $44,800

Credit Investment in Jaffa $44,800

To record the loss on investment from $48 to $44 per share.

September 12, 2022:

Debit Loss on Investment $22,400

Credit Investment in Jaffa $22,400

To record the loss on investment from $44 to $42 per share.

Debit Cash Account $470,400

Credit Investment in Jaffa $470,400

To record the sale of the investment in Jaffa at $42 per share.

Explanation:

For Dearden, Inc. journal entries are recorded on the acquisition date to record the purchase of the investment in Jaffa.  Records are also made every December 31 to record the movements in the share price of the investment.  Finally, on the date of disposal, records are also made to record the sale of the investment.

4 0
3 years ago
Garcia Co. sells snowboards. Each snowboard requires direct materials of $100, direct labor of $30, and variable overhead of $45
jeka57 [31]

Answer:

Selling Price per unit = $287.5 per unit

Explanation:

Provided quantum of sales = 10,000 units

Cost statement for 10,000 units

Direct material = $100 \times 10,000 = $1,000,000

Direct Labor = $30 \times 10,000 = $300,000

Variable Overhead = $45 \times 10,000 = $450,000

Fixed Overhead Costs = $635,000

Fixed Selling and administrative Cost = $115,000

Total = $2,500,000

Add: Profit mark up 15% = $375,000

Total Selling Value = $2,875,000

Selling Price per unit = $2,875,000/10,000 = $287.5 per unit

6 0
3 years ago
The market for chewing gum is in equilibrium with a current price of 50 cents per pack and a quantity of 100,000 packs per day.
frez [133]

Answer:

A) an increase in the price of other kinds of candy

Explanation:

If the price of substitute products (other types of candy) increases, then the suppliers of chewing gum can increase their price without the quantity demanded decreasing. If the decrease in the price of chewing gum is smaller than the increase in the price of substitute products, the quantity demanded will increase.

If there was a price increase of the main ingredients used to produce chewing gum, then the supply curve would shift to the left (option B is wrong).

If the workers signed an agreement that lowered their wages, then the supply curve would shift to the right (option C is wrong).

A decrease in the number of young people in the market would decrease the quantity demanded for chewing gum, which in turn would decrease the equilibrium price (option D is wrong).

A decrease in income would also decrease the quantity demanded, which would in turn decrease the equilibrium price (option E is wrong).

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Hi, I'm 16 almost 17 next month and I'm getting a job at McDonald's. I am just curious about how much my first check will be if
    5·1 answer
  • Have you ever had an experience where you were not fully aware of what you were purchasing or service you were agreeing to?
    12·1 answer
  • Cherries on Top, a national ice cream shop, is struggling financially to keep up with the bigger chains. The top executives have
    6·1 answer
  • The management of Bonga Corporation is considering dropping product D74F. Data from the company's accounting system for this pro
    8·1 answer
  • Identify the financial instruments based on the following descriptions.(a) Backed by the U.S. government, these financial instru
    10·1 answer
  • Sales at a fast-food restaurant average $6,000 per day. The restaurant decided to introduce an advertising campaign to increase
    15·1 answer
  • If a business sells 100,000 magazines at £2.50 each and the variable costs are 80p and fixed
    15·1 answer
  • what should you do if you do not have or do not believe that you have the proper materials to safely perform your job?
    12·1 answer
  • Delfino's expects to pay an annual dividend of $1.50 per share next year. what is the anticipated dividend for year 3 if the fir
    15·1 answer
  • a retail chain store uses a centralized mainframe system that connects all of the cash registers within a region. regional manag
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!