1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
butalik [34]
2 years ago
9

Please help!!! 25 points! Which of these numbers are irrational?

Mathematics
1 answer:
Aleks04 [339]2 years ago
3 0

I belive that b is the answer.

You might be interested in
During cooking, chicken loses 10% of its weight due to water loss. In order to obtain 1,170 grams of cooked chicken, how many gr
sweet-ann [11.9K]
Working backwards,

1,170×.10 =?
=117
So we know that 10% of 1,170 is 117. Now, add them together.
1,170+117=?
=1,287
Therefore, 1,287 grams of uncooked chicken must be used.
7 0
2 years ago
A mixture of purple paint contains 8 teaspoons of red paint and 12 teaspoons of blue paint. To make the same shade of purple pai
vladimir1956 [14]

Answer:

24 teaspoons of red paint would be needed.

Step-by-step explanation:

Given that the initial mixture contains 8 teaspoons of red paint and 12 teaspoons of blue paint, this mixture contains a total of 20 units of paint, of which 8 are red, that is, 8 out of 20. Therefore, the proportion of red paint is 40%, while the proportion of blue paint is 60% remaining.

Therefore, in the case of making the same mixture (with the same proportion) using 36 teaspoons of blue paint, the necessary amount of red paint is determined through the following calculation:

60 = 36

40 = X

((40 x 36) / 60) = X

1,440 = 60 = X

24 = X

Thus, 24 teaspoons of red paint would be needed.

4 0
2 years ago
If 16-oz bottle water cost $1.44 what is the cost per ounce
nikdorinn [45]

Answer:

the answer is 0.09

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
A group of friends were working on a student film that had a budget of $900. They used 79% of their budget on equipment. How muc
Mariana [72]

Answer:

711

Step-by-step explanation:

They used 79/100 of their money on equipment which means if they have a budget of 900 dollars they used...

900*79/100=9*79=711 dollars on equipment.

8 0
3 years ago
Find the slope given the two points below:<br> (-8, — 11), (-1, 17)
scoray [572]

Answer:

Slope: 4

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Common denominator for 5 and 2?
    14·2 answers
  • (1) - (3)<br><br> (-5) (-6)<br><br> =
    11·1 answer
  • I just need help on number 7 and 11
    9·2 answers
  • An engineer on the ground is looking at the top of a building. The angle of elevation to the top of the building is 22°. The eng
    6·1 answer
  • Two hundred largemouth bass are tagged and released into a lake. Later, a sample of 81 largemouth bass contains 11 tagged bass.
    5·1 answer
  • Which equation has the solution x=12 ?
    6·2 answers
  • Which graph shows an odd function?
    14·2 answers
  • I need help with this question. Can you please help me.
    14·1 answer
  • ASAP!! DUE TOMORROW!<br><br> 8522/2<br><br> (SHOW UR WORK!,!)
    14·1 answer
  • I need help with solving this bisector
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!