1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
White raven [17]
2 years ago
8

Peter earned $180 working at a store during the summer months. He bought 4 books worth $12 each from his earnings at the store.

How much money was left after he bought the booksPeter earned $180 working at a store during the summer months. He bought 4 books worth $12 each from his earnings at the store. How much money was left after he bought the books
Mathematics
1 answer:
irina1246 [14]2 years ago
3 0

180 - (4 x 12) = 180 - 48 = 132


$132 left.

You might be interested in
the relationship between the elapsed time in minutes since the stew was removed from the stove and temperature of the stew measu
topjm [15]

You well just have to subtract
5 0
3 years ago
Select the correct answer. During the summer, Jody earns $10 per hour babysitting and $15 per hour doing yardwork. This week she
omeli [17]

Answer:

  A.  x + y = 34; 10x + 15y = 410

Step-by-step explanation:

Jody's total hours will be the sum of the hours spent on each job:

  x + y = 34 . . . . . total hours

Jody's total earnings will be the sum of the earnings from each job:

  10x +15y = 410 . . . total earnings

So, the system of equations is ...

  • x + y = 34
  • 10x + 15y = 410
3 0
2 years ago
A car traveled 150 miles on 5 gallons of gas. Find the unit rate.
Sauron [17]

Answer:

30m per gallon

Step-by-step explanation:

150m/5g= 30m/g

8 0
2 years ago
yuna missed 5 points out of 100 points on her test. what decimal number represents the part of her math test that she answers co
valkas [14]
95/100 = 0.95 <== if she missed 5 out of 95, then she got 95 out of 100
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the answer to (8x-44)
kodGreya [7K]
Are you solving for x or what
3 0
3 years ago
Other questions:
  • I need help on letter g.
    12·1 answer
  • Can someone help me with this
    10·1 answer
  • Frank deposited $100 into an account that earns 4% interest which is compounded 4 times per year. how much money will Frank have
    10·1 answer
  • Please help!! I don't understand this!?!?!?
    14·2 answers
  • Make -0.8 a fraction or mixed number
    15·2 answers
  • What is the Area of the triangle
    6·2 answers
  • Which table represents a linear function?
    15·2 answers
  • Find the equation of the line which passes through (2, 4) with a slope of
    6·1 answer
  • A bakery sells yesterday's bagels for a discounted rate of $2.64/dozen. What is the price per bagel?​
    5·1 answer
  • 2. Quinnel made 14 shots out of the 40 he took during his first season of basketball.
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!