1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vodomira [7]
3 years ago
9

Find the missing factor 4b^2+17b+15+(b+3)()

Mathematics
1 answer:
NeX [460]3 years ago
5 0
<span>Simplifying 5 + -1b = 0 Solving 5 + -1b = 0 Move all terms containing b to the left, all other terms to the right. Add '-5' to each side of the equation. 5 + -5 + -1b = 0 + -5 Combine like terms: 5 + -5 = 0 0 + -1b = 0 + -5 -1b = 0 + -5 Combine like terms: 0 + -5 = -5 -1b = -5 Divide each side by '-1'. b = 5 Simplifying b = 5Solutionb = {-0.75, 5} So i think the missing factors are -.75 and 5.</span>
You might be interested in
If 40% of a given number is 8, then what is 15% of the given number?
Norma-Jean [14]
40% of a given number is 8...
0.40x = 8
x = 8 / 0.40
x = 20....so 20 is the given number

what is 15% of 20...
0.15(20) = 3 <==== ur answer
5 0
3 years ago
The midpoint between two points is( 1 , 5 ). One of those points is ( 9 , 3 ), find the other. DUE in 2 HOURS, will give Brainli
labwork [276]

Answer: (-7, 7)

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Gigi earned $65 for 5 hours of gardening. She earned $90 for 9 hours of office work. Which statement correctly compares Gigi’s e
LiRa [457]
She earned $13 per hour for gardening and $10 an hour for office work.
5 0
3 years ago
True or False? A right triangle can have a leg measuring 10cm and a hypotenuse measuring 10cm
Citrus2011 [14]
True, and it's called an isosceles right triangle :D
5 0
3 years ago
Tareq pays $22.10 for 2,6 pounds of salmon, What is the price per pound of the salmon? (20PTS FOR THIS)
Alexeev081 [22]
B

22.10 divided by 2.6 is 8.5 or $8.50
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Help me and show your work
    12·1 answer
  • Six less than the product of 13 and a number use the variable n to represent the unknown number
    15·1 answer
  • Here are the prices for cans of juice that are the same brand and the same size at different stores. Which store offers the best
    14·1 answer
  • A soft drink manufacturer wishes to know how many soft drinks adults drink each week. They want to construct a 85% confidence in
    7·1 answer
  • Give the equation of the line with a slope of 1/3 and a y-intercept of −6
    10·1 answer
  • Compute the area of the triangle (round to the nearest integer). A) 20 units2 B) 30 units2 C) 40 units2 D) 50 units2
    12·1 answer
  • 1. A bag of apples at HEB costs $2.49 for 6 apples. What is the price per apple.
    8·2 answers
  • Can you help this this question<br> 40 points
    6·2 answers
  • NEED HELP DUE IN 2 MINUTES!!!!
    10·1 answer
  • Need help ASAP plz check picture​
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!