1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
juin [17]
3 years ago
14

I need to know how to solve this

Mathematics
1 answer:
igomit [66]3 years ago
8 0

A. 2.5 laps is 1 km

It takes Angel 5 minutes to run a km

Jayden ran 1.2 laps in 5 minutes, so if you subtract 1/5 of the time that it took him to run that, then you would see how long it took him to go 1 km.

.2 × 5 = 1

So it took him 4 minutes to go 1 km

B. Half of what Angel ran in 2 minutes would give you what she ran in 1 minute, so half of 1 lap (2/5 km) is 1/5 km. So, Angel can run 1/5 km in 1 minute.

For Jayden, find 1/5 of the 6/5 km that he ran. 1/5 × 6/5 = 6/25 = .24 km in 1 mintue.

C. Jayden is running faster. Jayden can go 3 times the length that Angel can go in less than 3 times the amount of time


You might be interested in
Will give brainliest for answer!!!
Harlamova29_29 [7]

Answer:

4

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
a video game enthusiast saved $750 to spend on a video game player and games. The player costs $400. the games cost $49 each. at
Naya [18.7K]
The answer is you could by 6 games. mostly because you would have 10 dollors left . so now you can add me as a friend my name is angel1600 yessss.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the product: (n-5)(n-1)
hjlf

Answer:

6n=5

Step-by-step explanation:

hope it helps tell me how you do

7 0
3 years ago
Eugene spent $14 on a magazine and some candy bars. if theagazine cost $6 and each candy bar cost $2 then hpw many candy bar did
Inessa05 [86]
14=6+2x
subtract 6 from both sides
8=2x
divide both sides by 2
x=4 candy bars

5 0
3 years ago
What is the area of the composite figure above?
slega [8]

Answer:

18550cm²

Step-by-step explanation:

140×110=15400

½×70×90=3150

15400+3150=18550

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A rectangular yard measuring 26ft by 40ft is bordered (and surrounded) by a fence. Inside, a walk that is 2ft wide goes all the
    13·1 answer
  • What is the unit and unit rate for $7.96 5 pounds
    12·1 answer
  • Sara watched the pump at the gas station dispense gas at a rate of ½ gallon every 3 ¼ seconds. How long will it take, in seconds
    11·1 answer
  • Estimate and then solve the equation
    12·1 answer
  • A ferris wheel can accommodate 55 people in Twenty minutes. How many people can ride the ferris wheel in 3 hours? What was the r
    7·1 answer
  • An artist creates a​ cone-shaped sculpture for an art exhibit. If the sculpture is 5 feet tall and has a base with a circumferen
    14·1 answer
  • Is the function f(x)=(-4/3)^-6 an exponential function? If so, identify the base. If not, why not?​
    10·1 answer
  • If the cost of 1 packet biscuit is Rs.17.50,what is the cost of 8 packets of biscuits?​
    10·1 answer
  • PLEAZZZ HELP! NEED ANSWER ASAP!!!
    6·1 answer
  • Please answer correctly !!!!!!! Will mark 30 points !!!!!!!!!!!!!!!!
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!